fot. twitter.com/NIKgovPL

NIK: Opinie Sanepidu ws. norm bezpieczeństwa w szpitalach powinny być obowiązkowe

Opinie Sanepidu ws. norm bezpieczeństwa w szpitalach powinny być obowiązkowe, a nie jak obecnie tylko zalecane – wskazuje Najwyższa Izba Kontroli. Stanowisko to ma związek z kontrolą, jaką przeprowadzono na terenie województwa kujawsko–pomorskiego w zakresie dostosowania szpitali do norm zapewniających bezpieczeństwo pacjentów. Wyniki kontroli przedstawił podczas konferencji prasowej w Toruniu prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Na koniec 2009 roku żaden szpital podległy samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego nie spełniał wymogów ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych. W związku z tym wszystkie szpitale opracowały programy dostosowawcze. W ich realizacji miał pomóc przyjęty przez samorząd województwa program inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych, który miał być realizowany w szpitalach w latach 2009–2016.

– Realizacja tego programu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego niewątpliwie podniosła standard usług medycznych w szpitalach podległych wojewodzie. Niewątpliwie także województwo Kujawsko-Pomorskie – co warto zauważyć – ze wszystkich 16 województw samorządowych w kraju, zaangażowało się najmocniej, czyli najwięcej środków finansowych przeznaczono na realizację inwestycji rozwojowo-modernizacyjnych w infrastrukturę szpitalną – wskazuje Krzysztof Kwiatkowski.

Dzięki temu województwo Kujawsko-Pomorskie znalazło się na 2. miejscu w kraju pod względem dostosowania szpitali wojewódzkich do standardów, które powinny spełniać szpitale. Jest jednak i druga strona medalu. Województwo Kujawsko-Pomorskie jest dzisiaj najbardziej obciążone spłatą zobowiązań finansowych związanych z realizacją poszczególnych inwestycji.

– Niestety zakres robót, który był początkowo założony na etapie przygotowania planu modernizacji szpitali wojewódzkich, udało się zrealizować tylko w 70 procentach – to jest zakres rzeczowy, zaś zakres finansowy – mimo że nie udało się w całości zakresu rzeczowego zrealizować – został przekroczony o 15 procent – mówi prezes NIK.

Na koniec 2017 roku, 3 z 7 szpitali spełniały normy ogólnoprzestrzenne, sanitarne i instalacyjne. 4 nie były jeszcze w pełni do nich dostosowane. Z kolei znajdujący się w tej drugiej grupie Szpital Zespolony w Toruniu nie zwrócił się do Sanepidu o uzyskanie opinii dot. norm bezpieczeństwa. W konsekwencji Najwyższa Izba Kontroli skierowała do ministra zdrowia wnioski dotyczące wprowadzenia obowiązku, a nie tylko możliwości występowania do inspekcji sanitarnej z wnioskiem o opinię o wpływie niespełniania wymagań ogólnoprzestrzennych, sanitarnych i instalacyjnych na bezpieczeństwo pacjentów. Zdaniem Izby powinny także powstać przepisy określające jednolite zasady wydawania takich opinii. NIK skierowała także m.in. wniosek do dyrektora Szpitala Zespolonego w Toruniu w sprawie podjęcia działań zmierzających do niezwłocznego uzyskania opinii Sanepidu. Ten szpital znajduje się obecnie w trakcie gruntownej modernizacji, która potrwa jeszcze kilka lat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl