fot. pl.wikipedia.org

NIK: Obecne przepisy nadal utrudniają prowadzenie firmy rodzinnej

Pomimo wielu udogodnień, jakie rząd wprowadził dla przedsiębiorców, firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne – alarmuje NIK. Izba wnioskuje też m.in. o przyspieszenie prac nad projektem nowej Ordynacji podatkowej.

Według raportu NIK-u, pakiet 100 zmian dla firm czy Konstytucja dla Biznesu nie do końca się sprawdzają w przypadku biznesów rodzinnych w Polsce.

Izba powołała się przy tym na dane uzyskane na podstawie kontroli w urzędach.  Np. w ZUS udogodnienia w ramach Pakietu 100 zmian stwierdzono zaledwie w 9 sprawach firm rodzinnych na 724 zbadanych. W urzędach miast były to 88 przypadki na 300.

Uproszczenia w prawie podatkowym to jedna najbardziej oczekiwanych zmian przez przedsiębiorców- wskazał prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

– Skomplikowane przepisy i częste zmiany w prawie to wciąż jedne z największych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ich efektem jest duża liczba błędów, popełnianych zarówno przez urzędników, jak i podatników, w interpretowaniu i stosowaniu prawa. Prowadzący firmy rodzinne jako bariery utrudniające lub hamujące ich działalność wymieniali także długi okres oczekiwania na wydanie interpretacji, w tym podatkowych, koszt zatrudnienia oraz niedobór wykwalifikowanych pracowników. Jedna z najbardziej oczekiwanych zmian przez przedsiębiorców to uproszczenia w prawie podatkowym – zauważył Krzysztof Kwiatkowski.

NIK przeprowadziła badanie ankietowe wśród 101 przedsiębiorców rodzinnych ws. już wprowadzonych regulacji dla firm.

73 proc. osób wskazało, że od 2017 roku warunki prowadzenia biznesu nie uległy poprawie. Jednocześnie 37 proc. respondentów uważa, że wprowadzone w ostatnim czasie udogodnienia wręcz utrudniają prowadzenie działalności w firmach rodzinnych.

RIRM

drukuj