fot. TV Trwam

Niespełnione obietnice PO w woj. zachodniopomorskim

Zatrzymane bądź w ogóle nierozpoczęte budowy kilku strategicznych odcinków dróg, tunelu do Świnoujścia, czy toru wodnego – to tylko niektóre z zaniedbań ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej w woj. zachodniopomorskim. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wyliczają niespełnione obietnice PO i zaznaczają: to skandal, że politycy tej partii tak bardzo zaniedbali region, który w wyborach oddawał na nią zawsze większość głosów.

Wiele zaniedbań i niedokończonych inwestycji za czasów 8 lat rządów PO odczuwalnych jest do dziś m.in. w województwie zachodniopomorskim. Wśród nich znajduje się najważniejsza droga dla tego regionu – S3. Obecnie jej powstanie jest jednym z priorytetów Prawa i Sprawiedliwości. Ma ona łączyć szczeciński port z południem Europy. Rząd przeznaczy na tę inwestycję miliard złotych.

 – Wiemy, jadąc chociażby turystycznie w stronę Świnoujścia, jak trudno jest dotrzeć do tej miejscowości, jak wielkie korki tam powstają. To jest bardzo istotne zarówno z punktu widzenia turystyki, jak i tej „ciężkiej” gospodarki – gazoportu i innych ważnych (…) przedsiębiorstw funkcjonujących zarówno na Pomorzu Zachodnim, jak i wzdłuż granicy zachodniej – tłumaczy Małgorzata Jacyna-Witt z PiS, radna miasta Szczecina.

Bo, jak przypomina radna Małgorzata Jacyna-Witt, koalicja PO-PSL przez 8 lat nie dość, że nie zadbała o rozwój tej inwestycji, to fundusze na nią przeznaczone oddała na inny cel.

 – Przypominam, że pieniądze, które przeznaczone były swego czasu na dokończenie drogi S3 na południu, przeznaczone zostały na obwodnicę Warszawy – wtedy, kiedy trzeba było ratować nie powiem co pani prezydent Gronkiewicz-Waltz – wskazała radna.

Podobnie stało się z pieniędzmi przeznaczonymi na rozbudowę tunelu do Świnoujścia, które – jak zaznacza poseł PiS Leszek Dobrzyński – zostały przekazane gdzieś w okolice Gdańska.

– Platforma Obywatelska zostawiła Pomorze Zachodnie odłogiem. PO ten region, który przecież tak bogato wspierał głosami Platformę Obywatelską, tu gdzie PO uzyskiwała tak dobre wyniki, potraktowała nawet nie po macoszemu, bo myślę, że macocha ma jakieś uczucia. Zostaliśmy potraktowani jako Pomorze Zachodnie w sposób absolutnie skandaliczny – ocenił poseł.

Kolejną istotną inwestycją, jaką chce przeprowadzić Prawo i Sprawiedliwość ma być droga S10.

 – To jest droga, która ma połączyć całe województwo zachodniopomorskie z centralną Polską i dalej otwiera drogę na południowy wschód Polski, czyli Białoruś i Ukrainę – mówił poseł PiS Michał Jach.

Jak dodaje poseł Michał Jach, rząd Platformy Obywatelskiej nie zrobił niczego także w kwestii budowy tej drogi. Jest to o tyle bulwersujące, że ten odcinek jest kluczowy dla rozwoju całego regionu, podobnie jak odcinek S11 dla rozwoju wybrzeża środkowego.

– Nic nie zrobiono, obiecywano, były wpisane do jakichś dalekosiężnych planów budowy dróg bez finansowania, poszczególne odcinki drogi S11 – zaznaczył Michał Jach.

W tej chwili trwa budowa pierwszego odcinka tej drogi między Koszalinem a Bobolicami. Pogłębiany jest także tor wodny do portu w Szczecinie, z którym przez 8 lat podobnie nic się nie działo.

 – Likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej przez rząd PO także miała wpływ na to, że ta inwestycja leżała odsunięta na bok – zauważył Krzysztof Zaręba, poseł PiS.

 Przedsięwzięcie jest realizowane obecnie przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Został już wyłoniony wykonawca inwestycji. Ruszyły także prace nad jej realizacją.

TV Trwam News/RIRM

drukuj