Nieopublikowane rękopisy świętej siostry Faustyny

W ramach tegorocznej nocy Cracovia Sacra, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie udostępnia niepublikowane dotąd rękopisy świętej siostry Faustyny. Jest to wspaniała okazja, by poznać osobiste relacje świętej z jej najbliższymi osobami. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających tylko dzisiaj do godziny 21.00.

W archiwum Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie zachowało się blisko pięćdziesiąt rękopisów listów św. Faustyny.  O tym, dlaczego zgromadzenie zdecydowało się pokazać niepublikowane dotąd pamiątki, mówi siostra Elżbieta Siepak, rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

 – Wiemy jak jest wielkie pragnienie ludzi, którzy chcą mieć kontakt z tymi rzeczami, z którymi miała kontakt św. siostra Faustyna. Ponieważ w ramach Cracovia Sacra Łagiewniki są z roku na rok w jakiś sposób obecne, więc przed okrągłą rocznicą śmierci siostry Faustyny postanowiłyśmy pokazać jej listy – poinformowała siostra Elżbieta Siepak.

Wśród nich znajdują się między innymi korespondencje świętej ze spowiednikami czy  rodziną.

 – Tutaj pokazujemy na wystawie siedem listów. To są listy do rodzonej siostry Wandy, do jej kierowników duchowych: błogosławionego ks. Michała Sopoćki i ojca Józefa Andrasza. Do przełożonej generalnej matki Michaeli Moraczewskiej, przełożonej klasztoru w Łagiewnikach matki Ireny Krzyżanowskiej oraz do dwóch sióstr, z którymi łączyła siostrę Faustynę przyjaźń do końca życia od początku wstąpienia do zgromadzenia, czyli do siostry Justyny i siostry Ludwiny – oznajmiła rzecznik prasowy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Siostra Elżbieta zaznacza, że we wszystkich listach świętej Faustyny odbija się jej wielka miłość do Boga i troska o człowieka.

 – Na przykład w listach do kierowników duchowych jest mowa o jej głębokim życiu wewnętrznym, o tym o czym nikomu nie mówiła. O tym pisze do kierowników duchowych. O tym, jakie ma objawienia, w jaki sposób realizuje misję. Inny charakter troszkę mają listy do przełożonych, a jeszcze inny do sióstr czy do rodziny – kontynuowała przedstawicielka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Na wystawie można zobaczyć przejmujący list do matki generalnej Michaeli Moraczewskiej. Była to ostatnia wiadomość świętej pisana niecałe dwa miesiące przed śmiercią.

 – Siostra Faustyna dziękuje za wszystkie lata życia zakonnego, za dobro, którego tutaj doświadczyła. Przeprasza za to, co mogło być uchybieniem przeciwko regule, miłości bliźniego i prosi o błogosławieństwo na godzinę śmierci. A list kończy pięknymi słowami: „Do zobaczenia w niebie, u tronu Boga” – powiedziała siostra Elżbieta Siepak.

Wystawę przygotowano w języku polskim i angielskim. Przy każdej gablocie można zobaczyć zdjęcie adresata i jego krótki biogram. Wszyscy odwiedzający muzeum siostry Faustyny i wystawę z rękopisami jej listów mogą wylosować mały liścik dla siebie. Na każdym bileciku znajduje się duchowe przesłanie świętej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl