Niemcy wciąż chcą wymóc na innych krajach przyjmowanie uchodźców

Na szczycie Unii Europejskiej powrócił spór o stały mechanizm podziału uchodźców między państwa członkowskie. Wprowadzenia takiego rozwiązania, oprócz Niemiec, chcą także Austria, Szwecja oraz Włochy. Przeciwne są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, jeszcze przed wyjazdem na szczyt, mówiła, że nie zrezygnuje ze stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców.

Aleksandra Rybińska, ekonomistka, publicystka tygodnika „wSieci” podkreśla, że Berlin w dalszym ciągu będzie forsował ten pomysł. Również zauważa, że Merkel nie ma innego planu na rozwiązanie problemu nielegalnej migracji.

– Niemcy będą dalej nalegały na to. Myślę, że będą kolejne szczyty, kolejne rozmowy i kolejne prób przeforsowania tego i przekonania większej ilości krajów, aby się na to zgodziły. Nasza nadzieja, jako Polski, jest taka, że duże kraje, takie jak Wielka Brytania, nie zgodzą się na to i że uda nam się stworzyć większość blokującą – wskazuje ekonomistka.

Polska, decyzją rządu premier Ewy Kopacz, w ramach ochrony zewnętrznych granic UE udzieli pomocy Węgrom.  W zabezpieczeniu granicy z Serbią, przez którą do UE przedostają się uchodźcy będzie pomagać ponad 100 funkcjonariuszy polskiej straży granicznej.

Ponadto przywódcy unijni poparli na szczycie wynegocjowany przez Komisję Europejską plan współpracy UE z Turcją, który ma pomóc zahamować napływ uchodźców. Ankara w zamian za współpracę ma otrzymać dodatkowe środki oraz przyspieszenie liberalizacji wizowej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl