fot. flickr.com

Niemcy: Trwają poszukiwania domniemanych agentów Iranu

Przeszukania mieszkań i lokali usługowych w Niemczech rozpoczęły się we wtorek rano w związku z poszukiwaniami 10 domniemanych irańskich agentów podejrzanych o prowadzenie „tajnej działalności wywiadowczej” – poinformowała prokuratura federalna w Karlsruhe.

Zachodzi podejrzenie, że poszukiwani szpiegowali instytucje i osoby w Niemczech na zlecenie „powiązanej z Iranem jednostki agenturalnej” – przekazała prokuratura, dodając, że dotychczas nikt nie został zatrzymany w związku z operacją. Nie podano więcej szczegółów.

Według magazynu „Focus”, który jako pierwszy poinformował o sprawie, przeszukania są prowadzone m.in. w Berlinie, Badenii-Wirtembergii i Bawarii na południu kraju oraz w Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie. Jak podał „Focus”, podejrzani to członkowie irańskiej brygady Al-Kuds, specjalnej jednostki Gwardii Rewolucyjnej, przebywający w Niemczech w celu rozpoznawania izraelskich celów dla ewentualnych zamachów.

We wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec poinformowało, że złożyło Iranowi ostry protest w związku ze szpiegowaniem byłego posła do Bundestagu z ramienia SPD Reinholda Robbego z powodu jego bliskich powiązań z Izraelem.

 PAP/RIRM

drukuj