Niemcy/Policja: Spokojna noc po kolejnych protestach w Chemnitz

Co najmniej sześć osób zostało rannych w poniedziałek wieczorem podczas demonstracji kilku tysięcy zwolenników lewicy i prawicy w Chemnitz na wschodzie Niemiec, jednak noc minęła bez dalszych incydentów – poinformowała we wtorek rano miejscowa policja.

Uczestnicy demonstracji w centrum ponad 200-tysięcznego miasta rzucali zapalone fajerwerki, butelki i inne przedmioty.

Według relacji w mediach społecznościowych protestujący wielokrotnie próbowali przedrzeć się przez kordon policji, oddzielający uczestników przemarszu zdominowanego przez zwolenników prawicy od manifestacji sojuszu „Chemnitz wolne od nazistów”. W tłumie pojawili się także zamaskowani osobnicy.

Policja przetransportowała na miejsce protestów armatki wodne, ale – jak poinformowano później – ostatecznie nie zostały one użyte.

Po rozejściu się demonstrantów rzecznik policji przyznał, że była przygotowana na mniejszą liczbę protestujących, mimo to – zaznaczyła – „akcja przebiegła bez zakłóceń”. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze, że funkcjonariuszom z trudem udało się opanować sytuację.

Problem braków kadrowych w policji poruszył szef jej związku zawodowego (GdP) Oliver Malchow w rozmowie opublikowanej we wtorek przez dziennik „Neue Osnabruecker Zeitung”. Według GdP państwo niemieckie częściowo ponosi winę za odwetowe ataki w Chemnitz na migrantów, ponieważ od lat redukuje zatrudnienie w policji. Związkowcy domagają się stworzenia 20 tys. etatów.

Także w Duesseldorfie na zachodzie Niemiec przed siedzibą regionalnego parlamentu protestowało w poniedziałek wieczorem przez dwie godziny ok. 100 zwolenników prawicy i ok. 250 uczestników lewicowej kontrdemonstracji. Policja oddzielała obie grupy od siebie.

Powodem poniedziałkowych demonstracji był incydent z niedzieli, gdy w Chemnitz na festynie miejskim doszło do bójki z udziałem kilku osób różnej narodowości, w której rannych zostały trzy osoby; jedna z nich – 36-letni Niemiec – później zmarła. Wydano nakaz aresztowania dwóch osób – 22-letniego Irakijczyka oraz 23-letniego Syryjczyka.

Pierwsze spontaniczne demonstracje po tym incydencie, z udziałem m.in. zwolenników skrajnej prawicy protestujących przeciw przestępczości wśród cudzoziemców, odbyły się w Chemnitz już w niedzielę. Podczas protestów doszło do ataków na migrantów, które zostały później ostro potępione przez niemieckie władze.

Agencja Associated Press zwraca w tym kontekście uwagę, że w ubiegłorocznych wyborach 25 proc. głosów w tym mieście zdobyła skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl