Niemcy. Merkel liczy na sukces szczytu klimatycznego w Warszawie w 2018 r.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła nadzieję, że podczas szczytu klimatycznego COP24 w 2018 roku w Polsce podjęte zostaną konkretne decyzje umożliwiające realizację porozumień z Paryża. Optymistą jest też minister środowiska Jan Szyszko.

W przemówieniu do uczestników Petersberskiego Dialogu Klimatycznego w Berlinie Merkel powiedziała, że podczas tegorocznego szczytu klimatycznego w listopadzie w Bonn liczy na uzgodnienie zestawu reguł, który następnie powinien zostać przyjęty przez kolejny szczyt w 2018 roku w Polsce.

„Konieczny jest globalny sojusz wszystkich krajów” – zaznaczyła Merkel, która na początku swojej politycznej kariery w latach 90. kierowała resortem ochrony środowiska w rządzie Helmuta Kohla.

Jak dodała, „gospodarka, środowisko i kwestie socjalne nie tylko nie wykluczają się, lecz stanowią jedność”. Jej zdaniem kraje uprzemysłowione powinny „dawać przykład” i wspierać finansowo kraje biedniejsze.

Również obecny na berlińskich obradach minister Szyszko powiedział po ich zakończeniu, że „porozumienie paryskie formalnie weszło w życie, a teraz dyskutujemy o tym, na jakich zasadach poszczególne państwa będą realizowały swoje zobowiązania do końca obecnego wieku”.

„Wszyscy oczekują, że na konferencji COP24 wytyczymy drogę prowadzącą do celu i że poszczególne państwa przyjmą konkretne zobowiązania” – wyjaśnił w rozmowie z PAP.

„Rozmowy są trudne, bo wszystkie kraje starają się zabezpieczyć swoje gospodarcze interesy” – dodał.

Szyszko wysoko ocenił porozumienie paryskie jako „doskonale wynegocjowane”. Jak zaznaczył, redukcja koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze ma zgodnie z porozumieniem dokonywać się „dobrowolnie, z poszanowaniem specyfiki gospodarczej poszczególnych państw”.

Szef resortu ochrony środowiska zwrócił uwagę, że równie ważne jak redukcja emisji są problemy wynikające z degradacji środowiska naturalnego, które również doprowadziły do wzrostu ilości dwutlenku węgla w atmosferze.

„Odwrotną metodą jest wychwytywanie tego dwutlenku węgla po to, by zregenerować systemy przyrodnicze” – wyjaśnił.

Minister powiedział, że decyzja o tym, które miasto będzie gospodarzem COP24 w Polsce, zapadnie za kilka dni. Rywalizują o to Gdańsk i Katowice. Polska po raz trzeci będzie pełnić rolę prezydencji konferencji klimatycznej.

W tym roku rolę tę sprawuje Fidżi. Niemcy wspierają to państwo organizacyjnie, oferując władzom nie tylko pomoc techniczną, ale także oddając im do dyspozycji obiekty w dawnej stolicy RFN, Bonn, na miejsce zorganizowania szczytu.

W dwudniowym spotkaniu w Berlinie uczestniczyli przedstawiciele 35 krajów oraz UE.

Porozumienie paryskie podpisane zostało 12 grudnia 2015 r. w stolicy Francji. Celem umowy jest zatrzymanie wzrostu średniej temperatury w świecie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza względem poziomu z czasów przedprzemysłowych. Dotychczas porozumienie ratyfikowało niemal 150 krajów.

Petersberski Dialog Klimatyczny (Petersberger Klimadialog) to organizowana co roku w Berlinie konferencja na szczeblu ministerialnym, która ma służyć jako impuls do podjęcia przygotowań przed corocznymi szczytami klimatycznymi ONZ. Pierwszy Dialog odbył się w 2010 roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl