Niemcy: dziś rozpoczęcie szczytu G20

W Hamburgu rozpoczyna się dziś dwudniowy szczyt G20. Spotkają się na nim przywódcy 19 państw i Unii Europejskiej. Wydarzenie ma wielu przeciwników. W Hamburgu od dwóch dni nie cichną protesty.

Spotyka się tutaj 20 niebezpiecznych przestępców z całego świata – uważa Georg, jeden z protestujących.

– Są odpowiedzialni za najwyższe wydatki na uzbrojenie, uczestniczą we wszystkich wojnach świata, są znacząco odpowiedzialni za katastrofę klimatyczną, odpowiedzialni za to, że nasze wynagrodzenie nie wzrasta ani nie maleje. Wyjdziemy na ulicę, aby zademonstrować także przeciwko bankom i dużym firmom, w imieniu których się tu spotykają i o których również rozmawiają – zdecydowanie nie w naszym imieniu. To właśnie chcemy wyjaśnić – mówi protestujący.

Główna demonstracja rozpoczęła się o godzinie 16:00. Do starć doszło kiedy policja zatrzymała liczący 12 tys. osób pochód przeciwników szczytu, zorganizowany pod hasłem „Witamy w piekle”.

Jak mówi inny z protestujących, Kemal: „Jesteśmy, ponieważ uważamy, że G20 nie ma miejsca w Hamburgu, nie ma miejsca na świecie, nie jest to konieczne. Jest to organizacja klas rządzących, imperialistycznego systemu, pogłębiająca eksploatację na całym świecie” – mówił Kemal.

Protestujący wznosili barykady, podpalili kilka samochodów oraz niszczyli wystawy sklepowe i siedziby firm. Część demonstrantów – skrajnie lewicowy „czarny blok” – miała zasłonięte twarze, co było niezgodne z przepisami. Policjantów obrzucano kamieniami, butelkami i petardami. Na skutek protestów co najmniej 76 funkcjonariuszy i nieustalona jeszcze liczba demonstrujących została rannych.

Angela Merkel, która walczy o czwartą kadencję przewodniczenia w grupie, może jednak okazać się bezsilną wobec chaosu.

– W tym roku Niemcy są prezydentem G20 i z przyjemnością witamy przywódców państw członkowskich grupy G20 oraz przedstawicieli organizacji regionalnych i międzynarodowych z Hamburga. Utrzymanie przewodnictwa oznacza dla mnie interesy niemieckie i europejskie. Z drugiej strony rola gospodarza oznacza również, że my i ja zrobimy wszystko, aby znaleźć kompromisy, aby znaleźć odpowiedzi na ważne kwestie dla kształtowania globalizacji – zapewniła kanclerz Niemiec.

A ważne kwestie, o których będzie mowa to między innymi: porozumienie paryskie w sprawie klimatu, finanse, gospodarka, handel, przepływ migrantów i walka z terroryzmem. Szczyt rozpocznie się w południe. Miejsce obrad otoczono barierkami. Władze spodziewają się, że w piątek i sobotę przybędzie do miasta ok. 100 tys. antyglobalistów.

TV TRWAM/RIRM

drukuj