Niejasna liczba ofiar po pęknięciu zapory górniczej w Brazylii

W wyniku pęknięcia zapory górniczej w kopalni odkrywkowej w stanie Minas Gerais na wschodzie Brazylii w czwartek osunęła się fala odpadów górniczych i błota, zalewając miejscowość. Nie jest jasne, ile osób poniosło śmierć. Oficjalny bilans to dwóch zabitych.

Rzecznik strażaków w Marianie Adao Severino Junior w nocy z czwartku na piątku mówił o co najmniej 17 zabitych, 50 rannych i 40 zaginionych.

Kilka godzin później powtórzył ten bilans, dodając, że „znaleziono też kolejne ciała”. „Rodziny jeszcze o tym nie wiedzą, więc nie podajemy nowego bilansu” – oświadczył.

Oficjalnie strażacy informują, że zginęły dwie osoby, a ponad 30 zostało rannych. „W rzeczywistości jest o wiele więcej, ale nie możemy tego potwierdzić. Nie wiemy nawet, czy wszystkich znajdziemy” – dodał Junior.

Agencja EFE powołuje się na służby ratunkowe i pisze o co najmniej ośmiu ofiarach śmiertelnych oraz 43 rannych. Wcześniej związki zawodowe Metabase i media podawały liczbę 15-16 zabitych i 45 zaginionych. Jednak władze nie potwierdziły tych informacji, podkreślając, że media spekulują co do liczby ofiar.

W wyniku incydentu wstrzymano prace w kopalni rud żelaza Germano w Bento Rodrigues. Zapora wstrzymywała pomieszane z wodą odpady przemysłowe, m.in. opiłki metalu, ale też chemikalia. Zbiornik ten znajduje się 25 km od miasta Mariana.

Samarco, czyli spółka joint venture, w której skład wchodzą główne firmy wydobywające rudy żelaza w kraju – brazylijska Vale i australijska BHP – podała, że na razie nie udało jej się ustalić przyczyny tragedii ani jej skali.

Lokalne władze poinformowały, że trwa ewakuacja ok. 600 mieszkańców z Bento Rodrigues na wyżej położone obszary, ponieważ istnieje ryzyko osuwania się ziemi. Błoto dotarło też do drugiej wsi, Paracatu de Baixo; mieszkańcy także są ewakuowani.

Bento Rodrigues, zamieszkane przez ponad 600 osób, zostało praktycznie całkowicie zalane błotem. Na zdjęciach z helikoptera widać, że niektóre domy stoją w błocie aż po dachy. „Nie ma żadnych szans na przeżycie pod taką warstwą błota” – ocenił Junior.

Zapora Fundao, gdzie pracowało 25 osób, wstrzymywała „toksyczne odpady mineralne zajmujące teren porównywalny do powierzchni ok. 10 boisk piłkarskich” – tłumaczył przewodniczący miejscowego związku zawodowego górników Ronaldo Bento. Zapora pękła w środku, uwalniając falę błota, która rozlała się na tereny dwukilometrowej doliny ciągnącej się aż do Bento Rodrigues – dodał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl