„Niedzielę świętuję – w niedzielę nie kupuję”

„W niedzielę nie kupuję” pod takim hasłem Akcja Katolicka rozpoczyna w Polsce kampanię na rzecz świętowania niedzieli.

Ogólnopolska akcja rozpoczyna się konferencjami prasowymi w diecezjach 22 i 23 maja. Poprzedzą one zaplanowaną na 24-25 maja konferencję w Katowicach, pod hasłem „Świętowanie niedzieli, jako kwestia społeczno-etyczna”, zorganizowaną przez Akcję Katolicką tamtejszej archidiecezji.

Celem kampanii jest nie tylko zwrócenie uwagi na ten szczególny dla katolika dzień, jakim jest niedziela, ale także zwrócenie uwagi na prawa ludzi pracy do godnego życia, odpoczynku, a także spędzania czasu z rodziną – akcentuje prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Halina Szydełko.

– Niedziela to jest szczególny dzień – dzień od Boga i dla Boga; dzień również dla rodziny. W dzisiejszym zagonionym świecie rodzice pracują od rana do wieczora, i nie ma tego czasu na spotkanie i rozmowę. Niedziela jest właśnie takim dniem. Nie trafiają do mnie argumenty, że są to rodzinne zakupy, więc również jest to czas spędzony z rodziną. Nie można się z tym zgodzić – mówi Halina Szydełko.

Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej zwraca uwagę, że wielu ludzi wierzących znających Dekalog nie postrzega niedzielnych zakupów jako grzech.

– W tym roku skupiliśmy naszą uwagę na niedzielnym handlu, a tę naszą kampanię, kierujemy przede wszystkim do ludzi wierzących. Wydawać by się mogło, że katolików nie trzeba przekonywać o tych fundamentalnych prawdach; o trzecim przykazaniu, które nakazuje świętowanie niedzieli. Niestety okazuje się, że jednak wielu ludzi wierzących, którzy doskonale znają Dekalog, nie postrzega zakupów niedzielnych w kategorii grzechu. Zdarza się nierzadko, że wychodząc z niedzielnej Mszy Św. swoje kroki katolicy kierują właśnie do sklepów – podkreślała prezes Akcji Katolickiej Halina Szydełko.

Ojciec Święty błogosławiony Jan Paweł II w Liście Apostolskim Dies Domini, n. 65-66 uczył:

– Mamy obowiązek tak działać, aby wszyscy mogli zaznać wolności, odpoczynku i odprężenia, które są człowiekowi niezbędne ze względu na jego ludzką godność oraz związane z nią potrzeby religijne, rodzinne, kulturowe i społeczne, trudne do zaspokojenia, jeśli nie jest zagwarantowany przynajmniej jeden dzień w tygodniu dający wszystkim możliwość wspólnego odpoczynku i świętowania – czytamy w liście.

Doświadczenia krajów, w których handel w dużych sklepach w niedziele jest zakazany pokazują, że sytuacja ta nie spowodowała wzrostu bezrobocia.

Akcja Katolika przypomina dane w których jest mowa o tym, że ok. 70 proc. dzieci w Polsce nie zasiada z rodzicami do niedzielnych obiadów, a co trzecie dziecko nie spędza z rodzicami wieczorów, bo ci muszą pracować. Pod względem wskaźnika dzietności Polska zajmuje 221. miejsce na 224 kraje świata.

RIRM

drukuj