„Niebieskie” zabytki na Szlaku św. Jakuba

Z okazji 25-lecia ogłoszenia Szlaku św. Jakuba przez UNESCO Dziedzictwem Ludzkości wiele zabytków zostało oświetlonych na niebiesko. Na błękitnym tle widnieje też charakterystyczna żółta strzałka, która wskazuje drogę pielgrzymom.

O szczegółach z Madrytu mówi o. Marek Raczkiewicz CSsR.

Fakt wpisania tzw. francuskiego szlaku św. Jakuba na listę UNESCO miał ogromne znaczenie dla jego rozwoju. W krótkim czasie stał się on jednym z najbardziej popularnych szlaków pielgrzymich na świecie. Wpłynęło to zdecydowanie na ochronę i konserwację zabytków oraz rozwój społeczno-ekonomiczny Galicji. Jeśli na początku lat 90. ubiegłego wieku do Santiago de Composteli docierało rocznie ok. 10 tys. pielgrzymów, to obecnie jest ich ponad 320 tys. 57 proc. pielgrzymów wybiera szlak francuski – 53 proc. to cudzoziemcy, głównie z Włoch, USA, Niemiec, Irlandii i Korei. Systematycznie wzrasta też liczba pielgrzymów z Polski. W tych dniach najważniejsze zabytki na Szlaku św. Jakuba są oświetlone na niebiesko. Z daleka widoczna jest charakterystyczna żółta strzałka dobrze znana wszystkim pielgrzymom – wskazuje o. Marek Raczkiewicz.

Na koniec warto przypomnieć, że odrodzenie Szlaku św. Jakuba stało się możliwe dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II oraz tradycji pielgrzymowania do Częstochowy.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl