fot. YouTube.com - Vocaler

Nie żyje lektor telewizyjny i radiowy Janusz Kozioł

W wieku 68 lat w Warszawie zmarł lektor telewizyjny i radiowy Janusz Kozioł. Jego głos można było usłyszeć m.in. w wielu serialach i filmach fabularnych, wśród nich: „Pulp Fiction”, „Naga broń”, „Blues Brothers”, „Drakula” i „W imię ojca”.

O śmierci lektora poinformowano w piątek na stronie serwisu polscylektorzy.pl.

„Dziś o 10-tej lektor przegrał walkę o każdy oddech. Jego głos pozostanie z nami na zawsze” – czytamy w komunikacie.

Janusz Kozioł urodził się 1 września 1950 r. w Warszawie. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną. Z zawodu był żołnierzem, czołgistą, jednak z powodu kontuzji nie mógł rozwijać kariery wojskowej. W 1973 r. rozpoczął pracę w Programie Trzecim Polskiego Radia.

W latach 80. rozpoczął współpracę ze stacjami telewizyjnymi. Czytał ścieżki dialogowe m.in. do znanych filmów fabularnych oraz seriali, wśród nich: „Naga broń”, „Blues Brothers”, „Pulp Fiction”, „Drakula”, „W imię ojca”, „Podejrzani”, „Czas apokalipsy”, „Fiorella”, „Marina” oraz „Cristina”.

Można go było również usłyszeć m.in. w produkcjach dla osób niewidomych i niedowidzących, a także w reklamach, m.in. banku PKO BP.

Zmarł 18 stycznia w Warszawie. Miał 68 lat. Od kilku lat zmagał się ze stwardnieniem zanikowym bocznym opuszkowym (SLA). W styczniu ogłoszono zbiórkę publiczną na jego leczenie.

PAP/RIRM

drukuj