Nie dla jednolitej ochrony patentowej

Posłowie, eksperci i przedsiębiorcy sprzeciwiają się przystąpieniu Polski do systemu jednolitej ochrony patentowej. Polski rząd jest za wprowadzeniem tego rozwiązania i dzisiaj w Brukseli przedstawiciel gabinetu Donalda Tuska podtrzyma stanowisko w tej sprawie.

Polskiej gospodarce i firmom indywidualnym przysporzy to wiele problemów. Według ekspertów wszystkie koszty patentowe będą przerzucane na firmy. Dotychczasowe ekspertyzy dotyczące jednolitego systemu patentowego są krytyczne. Przeciwko tym zmianom alarmowali w ubiegłym tygodniu także posłowie na posiedzeniu Sejmowej Komisji Innowacyjności.

– Wprowadzenie Jednolitego Patentu Europejskiego jest dużo bardziej szkodliwa dla Polski, dla polskich przedsiębiorców, czy gospodarki niż umowa ACTA przeciwko której miały miejsce gigantyczne protesty społeczne. Wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego ma kilka konsekwencji. Firmy polskie będą musiały płacić dodatkowy haracz patentowy, dodatkowe opłaty za użytkowanie patentów, które są wyliczone w raporcie przygotowanym przez renomowaną firmę doradczą deloitte na 78 mld zł w trakcie najbliższych 30 lat. To ok. ponad 2 mld prawie 3 mld zł rocznie będziemy musieli płacić dodatkowych opłat patentowych – akcentuje poseł Przemysław Wipler.

Rząd pomimo sprzeciwu wielu środowisk przedsiębiorców, nie rezygnuje ze swojego stanowiska.  Naraża w ten sposób na straty polską gospodarkę. Pojawia się także wiele wątpliwości co do konstytucyjności jednolitego patentu europejskiego.

– Godząc się na Jednolity Patent Europejski rząd polski świadomie godzi się na rozwiązanie niekorzystne dla polskich przedsiębiorców, dla polskiej gospodarki i domniemywamy, że coś uzyskuje w zamian. Moim zdaniem to jest sprzedaż polskich przedsiębiorców, sprzedaż tych firm, które będą musiały zlikwidować produkcję w Polsce w zamian za negocjowanie m.in. środków w najbliższej perspektywie budżetowej. Gdy rząd mówi, że ma poważne argumenty, których może używać by był jak największy budżet przyszło unijny to nie mówi co w zamian oddaje z czego w zamian zrezygnuje. Jedną z takich rzeczy, z której na pewno zrezygnujemy to podmiotowość, suwerenność w zakresie ochrony patentowej – powiedział poseł Przemysła Wipler.

 

Wypowiedź posła Przemysława Wiplera:


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl