NFOŚiGW: 10 mln zł dla parków narodowych, które poniosły straty w związku z klęskami żywiołowymi

Parki narodowe, które chcą odtworzyć siedliska przyrodnicze zniszczone w wyniku klęski żywiołowej, bądź odbudować szlaki turystyczne, mogą starać się o pomoc finansową z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu to 10 mln zł.

Fundusz poinformował w środowym komunikacie, że parki będą mogły ubiegać się o dofinansowanie swojego projektu w 100 proc. Nabór wniosków rozpocznie się 20 sierpnia br. i potrwa do 29 marca 2019 roku lub do wyczerpania środków.

Jak wyjaśniono, Fundusz będzie brał pod uwagę dwa rodzaje przedsięwzięć. Po pierwsze, chodzi o odtwarzanie cennych siedlisk przyrodniczych i gatunków w parkach narodowych oraz urządzeń i obiektów służących ich ochronie, zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych lub katastrof naturalnych.

„Przy czym beneficjenci muszą pamiętać, że do wsparcia nie kwalifikują się koszty pozyskania drewna przeznaczonego na sprzedaż” – podkreślono.

Drugi rodzaj projektów, które mogą liczyć na dofinansowanie NFOŚIGW to odtwarzanie małej infrastruktury turystycznej, w tym udrażnianie i naprawa szlaków turystycznych (również zniszczonych bądź uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych lub katastrof naturalnych).

PAP/RIRM

drukuj