Nawet milion osób w Polsce może pracować „na czarno”

Polska jest w trzeciej dziesiątce państw UE po względem wysokości wskaźnika pracy na czarno – napisał jeden z dzienników, powołując się na badanie firmy analitycznej.

W badaniu założono, że praca na czarno to każda praca legalna i płatna, ale niezadeklarowana administracji publicznej. Eksperci mierzą ją procentowym udziałem w PKB danego kraju. W Polsce w ub.r. udział pracy na czarno wyniósł 23,8 proc. Zbliżony wskaźnik mają Słowenia  i Węgry.

Aby zmniejszyć udział pracy na czarno proponuje się m.in. szkolenia, wsparcie zatrudnienia, aktywizację bezrobotnych. Ważne jest też wsparcie socjalne państwa, które zmniejsza czarny rynek.

Szara strefa to w Polsce nawet ponad 1 mln osób – mówi dr Marian Szołucha. Ekonomista, ocenił, że kolejny 1 mln to pracownicy tzw. pół szarej strefy.

– Przyczyna jest w zasadzie jedna: to  zbytnie obciążenie pracy różnego rodzaju kosztami. Chodzi tu nie tyle o podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli PIT, a o składki na NFZ i na resztę ubezpieczeń społecznych – przede wszystkim emerytalnych. Wskaźnik obciążeń nie będzie mógł się zmienić dopóki po pierwsze, polska gospodarka nie zacznie się rozwijać odpowiednio szybko, a po drugie, dopóki w Polsce nie zaczną się rodzić dzieci. Nasze załamanie gospodarcze sprawia, że to obciążenie pracą będzie musiało wzrastać, ponieważ deficyt w funduszu ubezpieczeń społecznych będzie coraz większy. Z roku na rok będziemy musieli go zasypywać, tak jak w ostatnich latach robi to budżet państwa – podkreśla ekonomista.  

Najlepiej w UE wypada Austria tam praca na czarno to 7,5 proc. PKB. Dalej Luksemburg,  Holandia, Wielka Brytania i Francja. Na samym końcu jest Bułgaria. Udział pracy na czarno w PKB tego kraju to 31,2 proc. Podała gazeta.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl