fot. PAP/Marcin Obara

Naukobus i Planetobus odwiedzą wszystkie powiaty w Polsce

Naukobus i Planetobus – umożliwiające samodzielne odkrywanie nauki dzieciom i młodzieży z małych miejscowości – odwiedzą wszystkie powiaty w Polsce. To zapowiedź wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, który w poniedziałek gościł w szkole podstawowej w Iwanowicach Włościańskich w Małopolsce. 

Program Naukobus i Planetobus to inicjatywa mająca na celu umożliwienie samodzielnego odkrywania nauki dzieciom z małych miejscowości na terenie całej Polski.

– Jednym z trzech filarów mojego ministerstwa i całego rządu w obszarze nauki jest społeczna odpowiedzialność nauki, czyli popularyzacja osiągnieć i polskiej, i światowej nauki. Docieranie z tymi osiągnięciami do takich miejsc, jak właśnie gmina Iwanowice. Więc nie tylko Kraków, nie tylko Warszawa, ale Iwanowice, Kozłów, wiele innych wsi i miasteczek całej Polski – mówi Jarosław Gowin.

Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Z kolei Planetobus to mobilne planetarium, na którego półokrągłym suficie widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów.

Temat naszych pokazów tj. „Nocne niebo nad nami”, czyli jakie gwiazdy można obserwować o danej porze roku. Mamy zimę, więc pod naszym mobilnym planetarium w Planetobusie oglądamy te gwiazdozbiory, które widać zimą nad naszym nocnym niebem, ale także pokazujemy ciekawostkę, która to gwiazda może być tą pierwszą gwiazdką wigilijną – podkreśla Lucjan Staszewski.

Zajęcia w nauko i Planetobusie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

– Parę razy uczestniczyłem w tych zajęciach i widziałem szczęśliwe dzieci, widziałem dzieci pełne zainteresowania, dlatego że tutaj pokazuje się naukę od strony, która dla najmłodszych jest najbardziej interesująca – od strony gier, zabawy, kreacji, prostych eksperymentów, które dzieci same mogą przeprowadzać. To, co na lekcjach w szkole wydaje się nudne, podczas zajęć w Naukobusie czy Planetobusie okazuje się fascynujące – wskazuje minister szkolnictwa wyższego.

Radość dzieci i młodzieży z udziału w zajęciach zauważa także wójt Iwanowic Włościańskich Robert Lisowski. To właśnie w jego gminie od wczoraj gości Naukobus i Planetobus.

– Dzieciaki są bardzo zadowolone. W sumie skorzysta z tych zajęć około 500 dzieci z sześciu szkół i trzech przedszkoli – mówi wójt gminy Iwanowice.

Wójt gminy ma nadzieję, że zajęcia rozbudzą w młodym pokoleniu naukową ciekawość.

– Nam zależy na tym, żeby dzieci się rozwijały, żeby te zajęcia były tutaj jak najbardziej atrakcyjne. To atrakcyjna forma zajęć dla dzieci. Rozbudzi ich ciekawość, mam nadzieję, że teraz będą z zaciekawieniem patrzeć w niebo, może w przyszłości zostaną astronomami – zaznacza Robert Lisowski.

Minister Jarosław Gowin powiedział, że Naukobus i Planetobus podróżują po Polsce już od kilku miesięcy i docelowo powinny dotrzeć do każdego powiatu w kraju, gdzie będą organizowane zajęcia popularyzujące naukę dla uczniów z kilku sąsiednich gmin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj