Narodowy Program Trzeźwości

Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości przedstawił Narodowy Program Trzeźwości. Jego główne cele to zmniejszenie spożycia alkoholu, skali upijania się, oraz podniesienie wieku inicjacji alkoholowej. 

Polskie społeczeństwo spożywa coraz więcej alkoholu. Szacuje się, że statystyczny Polak wypija 10 litrów czystego spirytusu rocznie. Około miliona osób jest uzależnionych od alkoholu, a dwa do trzech milionów osób regularnie się upija. Na tle Europy wzrost spożycia alkoholu plasuje nasz kraj w czołówce.

Traktowanie alkoholu jako czegoś marginalnego, z punktu widzenia życia narodu, jest po prostu błędem – wskazuje Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– Spożycie alkoholu potrafi doprowadzić do degrengolady narodu, do zanikania narodowości. […]Państwa europejskie, które zauważyły, że mimo swojej potęgi mają problem wewnętrzny muszą z tym coś zrobić rzeczywiście zaostrzają politykę wobec alkoholu – podkreśla dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Polska pilnie potrzebuje odnowy moralnej, mobilizacji do autentycznej troski o trzeźwość rodaków. Drogowskazem dla wszystkich, którzy powinni troszczyć się o trzeźwość w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym jest przygotowany przez zespół Konferencji Episkopatu Polski  ds. Apostolstwa Trzeźwości Narodowy Program Trzeźwości.

– Podjęliśmy się tego zadania, aby w Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Narodowy Program Trzeźwości stał się darem, ale także zadaniem dla każdego z nas – mówi ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Jak akcentują jego twórcy dokument ten ma służyć zmianie postaw w odniesieniu do spożywania alkoholu.

– Narodowy Program Trzeźwości jest pytaniem skierowanym do całego narodu. Czy chcemy być szczęśliwsi, zdrowsi, bogatsi, dojrzalsi, mądrzejsi, czy chcemy mieć szczęśliwe życie rodzinne? To jest pytanie. Dlaczego? Ponieważ jeśli nie pójdziemy za tym dążeniem do trzeźwości, nie pozbędziemy się wady pijaństwa, to wszystkie te sfery życia, które wymieniłem będą niszczone – wskazuje prof. Krzysztof Wojcieszek, specjalista w zakresie walki z uzależnieniami i profilaktyki patologii społecznych.

Autorzy zauważają, że aby Narodowy Program Trzeźwości był skuteczny potrzebna jest zaawansowana edukacja dzieci, młodzieży i całych rodzin. Potrzebne są kampanie społeczne, zdecydowane zmiany w prawie oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl