fot. flickr.com

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego zaprezentował raport dot. zdrowia Polaków

Żyjemy coraz dłużej i rzadziej umieramy na choroby krążenia – to niektóre z wniosków, płynących z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Dokument został zaprezentowany podczas specjalnej konferencji z udziałem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Obok wydłużającego się życia i oraz skuteczniejszej walki z niektórymi chorobami, raport pokazuje, że znacznie spada umieralność noworodków. Jednocześnie poprawia się opieka nad kobietami w ciąży.

Zwiększa się także świadomość potrzeby zdrowego odżywiania oraz regularnego uprawiania sportu. Spada odsetek palaczy.

Jednak raport pokazuje też problemy: coraz więcej osób unika szczepień, a także stale pogarsza się zdrowie psychiczne Polaków. Przejawem tego zjawiska jest rosnąca liczba samobójstw.

Samobójstwa są często powszechniejszą przyczyną śmierci mężczyzn niż niektóre poważne choroby – wskazuje współautor raportu prof. Bogdan Wojtyniak.

– Ich udział w przedwczesnych zgonach mężczyzn w Polsce jest większy, niż zgonów z powodu raka płuca, niż zgonów z powodu wypadków komunikacyjnych. Zdrowie psychiczne Polaków to jest rzeczywiście dramatyczny problem zdrowia publicznego, bo współczynnik zgonów z powodu samobójstw to jest główny wskaźnik zdrowia psychicznego. W przypadku kobiet mamy odwrotną sytuację. Tutaj największym problemem, czyli główną przyczyną przedwczesnych zgonów Polek, są nowotwory złośliwe. One odpowiadają za 40 proc. przedwczesnych zgonów –  wyjaśnia prof. Bogdan Wojtyniak.

Tegoroczny raport został sfinansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Będzie on stanowił jedno z podstawowych narzędzi do nakreślenia priorytetów rządu w zakresie ochrony zdrowia obywateli.

Raport o sytuacji zdrowotnej Polaków jest publikowany co cztery lata.

RIRM

drukuj