Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się marsze, manifestacje, sprawowane są uroczyste Msze Święte, a w miejscach pamięci składane kwiaty i zapalane znicze.

Uroczyste obchody zaplanowano m.in. w Warszawie, Opolu, Lublinie, Szczecinie, Białymstoku, Rzeszowie i Wrocławiu.

W stolicy uroczystość zorganizował m.in.  Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. O godzinie 19. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odczytany zostanie Apel Poległych, po którym zostaną złożone kwiaty. Następnie zgromadzeni przemaszerują do Archikatedry św. Jana, gdzie o 21. rozpocznie się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, transmitowana przez TV Trwam. Liturgii przewodniczyć będzie ordynariusz drohiczyński bp Antoni Pacyfik Dydycz.

Prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak zaznacza, że marsz przejdzie obok miejsc, które zapisały się w historii prześladowaniami polskich patriotów.

W Warszawie marsz rozpoczyna się rajdem przy tych miejscach, które zapisały się jako miejsca prześladowań polskich patriotów. Następnie o godz. 19 przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbędzie się dalsza część uroczystości, w tym apel pamięci. Będą główne przemówienia. Po tych uroczystościach przejdziemy w szyku zwartym do warszawskiej katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 21 będzie sprawowana Święta Ofiara w intencji tych wszystkich, którzy zostali zamordowani – powiedział Andrzej Melak.

Wieczorem Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych tradycyjnie przejdzie ulicami Lublina. Marsz wyruszy z Placu Litewskiego w centrum miasta i przejdzie przez lubelską starówkę na Plac Zamkowy, gdzie znajduje się pomnik pamięci żołnierzy zgrupowania AK – WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

Jutro uroczystości będą kontynuowane m. in. w Bydgoszczy, gdzie przejdzie marsz pamięci.

Bydgoski marsz pamięci żołnierzy wyklętych będzie poprzedzony Mszą Św. na Placu Piastowskim w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msza Św. odbędzie się o godzinie 12. Po po Mszy Św., ok. godz. 13.15 uformuje się czoło marszu i ruszymy ulicą Śniadeckich, Gdańską, Mostową w kierunku Starego Rynku. Na Starym Rynku zostaną złożone kwiaty, znicze oraz wygłoszone krótkie przemówieniapowiedziała Marta Nowicka, prezes bydgoskiego ”Kolibra”.

Również jutro nasi rodacy przemaszerują ulicami Londynu.

O 14 na Trafalgar Square chcielibyśmy z flagami przejść, ukazać że pamiętamy i zawsze będziemy pamiętać. Wiem, że jest tutaj dużo Polaków, którzy zapominają może trochę o swojej Ojczyźnie. My chcemy pamiętać, chcemy dotrzeć do jak największej liczby ludzi, także tutaj mieszkających, żeby ta śmierć tych właśnie żołnierzy wyklętych nie szła nadaremno, a właśnie na ich śmierci była budowana lepsza Polskazaznaczył Zbigniew Mogielnicki.

W Opolu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się pod patronatem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Tomasz Greniuch z opolskiego ONR poinformował, że marsz przejdzie od ul. Baldego przez ul. Książąt Opolskich, Rynek, ul. Krakowską na Pl. Wolności pod pomnik Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia.

W planie szczecińskich obchodów znalazł się m.in. Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który wyruszy z Placu Grunwaldzkiego, gdzie o godz. 18. odbędzie się apel poległych. Uczestnicy marszu będą nieśli blisko kilometrowej długości biało-czerwoną flagę uszytą specjalnie na tę okazję. Marsz zakończy się pod katedrą szczecińską, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza  św. Na sobotę zaplanowano koncert upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

We Wrocławiu marsz wyruszy z Rynku i zakończy się pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego. W manifestacji mają wziąć udział m.in. kibice piłkarskiego Śląsk Wrocław.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych zostanie uczczony także w mniejszych miastach.

W Słupsku (Pomorskie) obchody organizuje Stowarzyszenie Kibiców Gryfa Słupsk. Wieczorem w kościele p.w. św. Jacka odbędzie się Msza św. za ojczyznę. Potem odsłonięta zostanie tablica poświęcona majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi “Łupaszce”; ulicami miasta przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na jego zakończenie pod obeliskiem Podziemia Polskiego zostaną złożone wieńce. Po marszu w Keller Pubie ma się odbyć koncert narodowego hip-hopu.

Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim o godz. 12.00 zabrzmią syreny alarmowe. Następnie na cmentarzu komunalnym o godz.18.00 mieszkańcy zbiorą się na patriotycznym spotkaniu gdzie gościem będzie min. Bolesław Mucha – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Okręg Lubuski oraz Pan Władysław Czyżewski reprezentujący Związek Byłych Więźniów Politycznych. Uwieńczeniem będzie uroczysta Msza święta odprawiana w gorzowskiej Katedrze w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy.

W Płocku (Mazowieckie) w kościele św. Stanisława Kostki odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami uroczystości są m.in. Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego, Klub “Gazety Polskiej” oraz PiS.

W Zielonej Górze z tej okazji poseł PiS Jerzy Materna zaprasza na trzy pokazy filmu “Generał Nil” w reż. Ryszarda Bugajskiego, które odbędą się w kinie “Newa”.

Żołnierze Wyklęci po II wojnie światowej, jako żołnierze antykomunistycznego podziemia walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu.

Po latach walki, czasach wyrafinowanych tortur i zbrodni sądowych, po kolejnych dekadach fałszowania, spotwarzania i zapominania, społeczne obchody narodowego święta dają szansę przerwania swoistej obławy nadal zastawianej w Polsce – na prawdę, sprawiedliwość i na wartości patriotyczne.

– Żołnierze Wyklęci podtrzymywali patriotyzm w nas. Podtrzymywali ducha narodu, żeby czekać na lepszą ojczyznę, na lepsze czasy – mówi ks. prałat Roman Wydrzyński, kapelan AK.

* * *

Program uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w dniu 01 marca 2013 roku 

 

Lublin:

9:00 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy parafii pw. Św. Michała Archanioła, ul Fabryczna 19;

9:20 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Narodowych Sił Zbrojnych przy Rondzie im. NSZ u zbiegu Al. Jana Pawła II i Nadbystrzyckiej;

9:40 – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przy Rondzie im. Zrzeszenia WiN u zbiegu Al. Jana Pawła II i Filaretów;

10:00 – Msza św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych kościół pw. Św. Rodziny, ul. Jana Pawła II 11.

11:15 – sesja historyczna pt. Sylwetki Żołnierzy Wyklętych Dom akcji Katolickiej obok Kościoła pw. Św. Rodziny.

18:00 – Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wieluń:

12:00 – Msza św. pod przewodnictwem księdza biskupa Jana Wątroby w Kościele Miłosierdzia Bożego na Wieluńskim cmentarzu.

13:00 – Odsłonięcie i poświęcenie pomnika Żołnierzy Wyklętych Ziemi Wieluńskiej.

 

Toruń:

12:00 – uroczystość pod tablicą przy ul. Piekary, poświęconą pomordowanym żołnierzom AK. ( odśpiewanie Roty, powitanie gości, przemówienie Prezydenta Miasta Torunia, składanie wieńców, wykonanie pieśni “Ponurego” przez chór z ZS 16)

12:45  – pokaz filmu “Żołnierze Wyklęci” w Ratuszu Staromiejskim i dyskusja

02.03.2013

13:00 -Msza św. w Kościele Garnizonowym

14:00- uroczysty przemarsz ulicami Starego Miasta z udziałem chóru Wyższego Seminarium Duchownego, werblistów oraz grupy rekonstrukcyjnej

14:15- inscenizacja historyczna na Rynku Staromiejskim (pomiędzy Ratuszem a Dworem Artusa) wystawa „Żołnierze Wyklęci” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego (12 plansz z biogramami żołnierzy wyklętych, przegotowanymi przez IPN; wystawa czynna na dziedzińcu do 2 marca, potem w banku WBK oraz ZS 16)

Bytom:

 

9:30-uroczyste otwarcie wystawy “Żołnierze Wyklęci  antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”

10:00- sympozjum na temat losu “Żołnierzy Wyklętych” ze szczególnym uwzględnieniem bohaterskiej postaci Piotra Woźniaka. W dyskusji udział wezmą: dr Andrzej Drogoń dyrektor katowickiego IPN oraz dr Dariusz Iwaneczko (OBEPIPN Rzeszów).

12:00- transmisja spektaklu telewizyjnego Sceny Faktu Teatru Telewizji “Tajny współpracownik” (akcja edukacyjna IPN i TVP Historia)

13:00- koncert ballad “Żołnierze Wyklęci” w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego ( m.in. “Inka”, “Przysięga”, “Epitafium dla majora Ognia”)


Częstochowa:

 

12:00-  uroczysta msza św.  pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie w Al. Najświętszej Maryi Panny 56.

13:30-  spotkanie w Ratuszu Częstochowskim, al. Najświętszej Maryi Panny 45a
-Wystąpienie       przedstawiciela    Prezydenta Częstochowy
– Projekcja filmu dokumentalnego “Żołnierze Wyklęci” w realizacji Wincentego Ronisza, poprzedzona słowem wstępnym Wojciecha Rotarskiego (OBEP Katowice)
– Wspomnienia żołnierzy podziemia niepodległościowego

15:30- uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny – Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, Jasna Góra.

 

Bydgoszcz:

 

14:30- uroczyste spotkanie z żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego i ich rodzinami. Po przywitaniu przez Krystynę Trepczyńską, naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy, wystąpi dr Alicja Paczoska-Hauke, historyk z pionu edukacyjno-naukowego Delegatury. W czasie spotkanie będzie można zakupić wybrane publikacje wydane przez IPN. Uruchomiony zostanie także specjalny punkt konsultacyjny dla osób, które chciałyby złożyć wniosek o udostępnienie dokumentów w archiwum IPN.

16:30- uroczystość pod pomnikiem ofiar dwóch totalitaryzmów, zlokalizowanym przy bramie więziennej byłego Aresztu Śledczego WUBP przy ul. Wały Jagiellońskie 4.

17:00- wystawa plenerowa pt. “Dla Ciebie Polsko i Twojej chwały. Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw”, którą przygotowała dr Alicja Paczoska-Hauke. Wystawę, składającą się z 29 paneli, otworzy dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr hab. Mirosław Golon. Ekspozycja będzie czynna do 8 marca.

18:00- rozpocznie się w katedrze pw. św. Marcina i Mikołaja (ul. Farna 2) Msza św. w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, która będzie koncelebrowana przez Jego Ekscelencję bp. dr. hab. Jana Tyrawę

19:00- rozpocznie się w świątyni półgodzinny koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Muzyków Bydgoskich EMBAND pod dyrekcją Ewy Makuli.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl