Nałęczów: konferencja o Kresach

W Nałęczowie zakończyła się konferencja naukowa pod tytułem „Kresy – zaginiony świat. Wielokulturowość na pograniczu narodów i religii”. W spotkaniu wzięli udział prelegenci z Polski, Ukrainy, a także z Japonii.

Międzynarodowe spotkanie miało na celu przybliżyć dziedzictwo kresowe oraz odtworzyć atmosferę wielokulturowości, która cechowała Kresowian przed okresem II wojny światowej. Poza tym – jak podkreślił prof. Włodzimierz Osadczy – temat Kresów oraz ludobójstwa na Wołyniu był przez wiele lat przemilczany.

W tej chwili widzimy, że następuje pewna zmiana świadomości społecznej i wrażliwość na sprawy Kresów staje się coraz bardziej widoczna. Nie tylko sentymenty i nie tylko sprawy związane z romantyką okresu powinny być częścią świadomości społecznej, ale też wiedza budowana na konkretnych faktach i świadomości pewnych wydarzeń – wskazał organizator konferencji.

Kresowianom możemy dziś wiele zawdzięczać. To właśnie Nałęczów powstał dzięki Kresowianom, którzy po Powstaniu Styczniowym, w wyniku represji Imperium Rosyjskiego, byli skazani na wieloletnie katorgi w Tyberii – zaznaczył Jerzy Rosiak, dyrektor ZS im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie.

Wracając z tej katorgi byli pozbawieni majątków, ale mieli w sobie niesamowitą energię i wiedzę. Byli świetnie wykształconymi ludźmi, bo byli to lekarze: dr Fortunat Nowicki, dr Wacław Lasocki oraz dr Konrad Chmielewski. Oni właśnie stworzyli Nałęczów, znając już wcześniej walory tego Nałęczowa, jako potencjalnego uzdrowiska – powiedział Jerzy Rosiak.

Międzynarodowa Konferencja miała na celu zainaugurować cykl wydarzeń zatytułowanych – Nałęczowskie Spotkania Wschodnioeuropejskie „Willa Kresy”. Organizatorzy inicjatywy chcą m.in. przybliżać społeczeństwu  dziedzictwo kresowe oraz  odnajdywać ślady „kresowości” w historii i zabytkach regionu oraz współczesnej Polski. W ramach spotkań planują również prowadzić działalność edukacyjno-kulturową wśród młodzieży szkolnej i studiującej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl