Najczęstsze wykroczenia popełniane przez pieszych

Co jakiś czas policjanci organizują akcje związane z bezpieczeństwem pieszych. Piesi należą do szczególnie zagrożonej grupy uczestników ruchu drogowego.

Eksperci motoryzacyjni mówią wprost – piesi w Polsce nie mają łatwego życia.

– Moje długoletnie doświadczenie pokazuje, że niestety piesi są najczęściej ofiarami wypadków i to wypadków ciężkich, często śmiertelnych. To już statystyki potwierdzają. Generalnie rzecz biorąc zmotoryzowani nie szanują pieszych – powiedział Walenty Dudziak, ekspert motoryzacyjny.

Ale i piesi nie szanują samych siebie, popełniając na co dzień mnóstwo wykroczeń. Wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód, idą ulicą zamiast chodnikiem, przechodzą na drugą stronę na czerwonym świetle – lista wykroczeń popełnianych przez pieszych jest długa.

– Jeżeli chodzi o pieszych, najczęstszym wykroczeniem, które popełniają jest to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym – tłumaczył Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Co jakiś czas policjanci organizują akcje NURD, czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. W trakcie takich dni mundurowi sprawdzają, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Zwracają też szczególną uwagę na zachowanie kierowców względem pieszych.

– Te akcje, które przeprowadzamy mają na celu edukowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego: kierowców, rowerzystów, ale przede wszystkim pieszych – dodał Piotr Garstka.

Policjanci przypominają, że pieszy, który ma na sobie ubranie w szaro-czarnych barwach dostrzegany jest przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia.

– Bardzo żałuję, że zmiany w kodeksie drogowym nie weszły do stosowania, żeby piesi, którzy już są i czekają na możliwość wejścia na jezdnię, nabywali pierwszeństwa – podkreślił Walenty Dudziak.

Kierowcy – sprawcy wypadków na pasach – najczęściej tłumaczą się tym, że pieszy im wtargnął. W polskim systemie bezpieczeństwa przejścia dla pieszych są pułapką. Pieszy niby ma pierwszeństwo, ale dopiero, gdy wejdzie na pasy. Ryszard Fonżychowski, ekspert motoryzacyjny, powiedział, że prawo drogowe w tym zakresie trzeba zmienić.

– Tutaj, gdzie akurat następują konflikty między pieszymi a kierowcami czy motocyklistami, na pewno dobrze by było, gdyby dotychczasowe zapisy zostały skorygowane – mówił Ryszard Fonżychowski.

Według danych Komisji Europejskiej najmniej śmiertelnych wypadków drogowych odnotowuje się w Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii i Danii. Najwięcej z kolei w Rumunii, Bułgarii, Litwie i Polsce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl