Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Warszawy ws. reprywatyzacji

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz ma dziś przedstawić informacje na temat zwrotu nieruchomości w latach 1990-2016. Stanie się to na nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy ws. reprywatyzacji.

Prezydent stolicy ma na posiedzeniu mówić także o przygotowaniach Warszawy do wdrożenia zapisów ustawy o gruntach warszawskich. Ponadto radni mogą powołać komisję ds. reprywatyzacji.

Tymczasem Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przygotowuje wniosek o powołanie specjalnej grupy prokuratorów, którzy będą prowadzić śledztwa ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Wniosek ten trafi do Prokuratury Krajowej.

Sprawa jest tak poważna i rozległa, że powinna się nią zająć prokuratura, a nie komisja radnych, gdzie większość ma PO – podkreśla Filip Frąckowiak, radny miasta stołecznego Warszawy.

Nie chodzi o jedną działkę, jak to głównie media w tej chwili wskazują, ale o kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset oddzielnych problemów i nieprawidłowości przy różnych kamienicach. Są to mniejsze i większe budynki w różnych dzielnicach Warszawy. Są to też istotne nieprawidłowości dotyczące ustawienia przetargu pod osoby podstawione. Są takie przypadki, w których pojawiła się osoba, która podawała się za spadkobiercę właścicieli kamienicy sprzed II wojny światowej, czy też z przed dekretu Bieruta, ale tak naprawdę to była zupełnie inna osoba, a nazwisko różniło się tylko jedną literką – wskazuje Filip Frąckowiak.

Najwięcej kontrowersji budzą okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70.

Miasto zwróciło ją w 2012 r. trójce prawników, którzy wykupili do niej roszczenia. Tymczasem Ministerstwo Finansów uzyskało dokumenty, z których wynika, że byłemu współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, zostało za nią w PRL przyznane odszkodowanie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl