fot. Justyna Strąg

Nad Polską kolejny dzień pogodnej jesieni

Jak informuje IMGW, wschodnia Europa i krańce zachodnie będą w zasięgu wyżów. Nad resztą kontynentu dominować będą niże.

Polska będzie w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad zachodniego Pomorza, którego ośrodek przemieści się nad południową Szwecję. Wraz z ośrodkiem niskiego ciśnienia, z południa na północ kraju, przemieści się układ frontów atmosferycznych. Nad Polskę napłynie nieco chłodniejsza, polarna morska masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1010 hPa i będzie rosnąć.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na zachodzie kraju. We wschodniej połowie kraju miejscami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 st. na północy, głównie nad morzem do 19 st. na południowym wschodzie, na pozostałym obszarze przeważnie od 14 st. do 16 st. Wiatr słaby, na północy okresami umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie przeważnie duże i miejscami opady deszczu. Prognozowana suma opadów do 15 mm na południu Opolszczyzny i do 10 mm na pozostałym obszarze kraju. Bez opadów jedynie w województwach: zachodniopomorskim i podkarpackim, tam też najwięcej przejaśnień. Na wschodzie i południu kraju miejscami mgła ograniczająca widzialność do 100 m. Temperatura minimalna od 3 st. na północnym zachodzie do 12 st. na krańcach wschodnich Lubelszczyzny, w centrum i na południu od 6 st. do 11 st. Wiatr przeważnie słaby z kierunków północnych, tylko nad samym morzem umiarkowany z zachodu.

PAP/RIRM

drukuj