Nabór na stypendia im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”

Trzy stypendia im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” przeznaczono dla autorów projektów, które mają popularyzować działalność Żołnierzy Wyklętych i niepodległościowego podziemia. Ruszył nabór wniosków do drugiej edycji konkursu, który potrwa do 26 lutego.

Jak poinformował rzecznik Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny, w tegorocznej edycji troje wybranych w konkursie autorów projektów otrzyma stypendium o wartości 2200 zł przez dziewięć miesięcy.

Podkreślił, że celem jest wsparcie projektów dotyczących polskiego podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej i dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych.

„Chcemy w ten sposób zainteresować przede wszystkim młodych ludzi tą ważną częścią powojennej historii Polski, zachęcić do zgłębiania wiedzy na ten temat oraz do dzielenia się nią z innymi. Projekt może mieć charakter popularyzatorski, edukacyjny lub naukowy” – dodał rzecznik.

Stypendium zostało ufundowane przez prezydenta Wrocławia w porozumieniu z Zarządem Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz fundacją Sapere Aude, która zajmuje się popularyzacją wiedzy o gen. Fieldorfie.

Nabór wniosków trwa do 26 lutego 2016 r. Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie www.pamieciprzyszlosc.pl.

To druga edycja konkursu. Przed rokiem stypendium otrzymała dr Anna Pachowicz z Tarnowa (Małopolska), która zaproponowała napisanie pierwszej biografii ppłk Stefana Musiałka-Łowickiego, żołnierza AK na Podkarpaciu, odpowiedzialnego podczas II wojny światowej m.in. za alianckie operacje lotnicze Most. Po 1945 r. był dowódcą Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w okręgu śląsko-dąbrowski, został aresztowany przez UB.

Drugą laureatką była studentka reżyserii na PWST we Wrocławiu Marta Streker, która przygotowała spektakl pt. „Żet Wu”, opowiadający w atrakcyjnej formie o Żołnierzach Wyklętych.

Trzecie stypendium otrzymał doktorant historii Marek Szajda za projekt pt. „Śladami jeleniogórskiego podziemia niepodległościowego”. Zaproponował zajęcia z młodzieżą m.in. gry fabularne, inscenizacje, pokazy filmów, zbieranie świadectw pamięci oraz wizytę w siedzibie IPN.

August Emil Fieldorf „Nil” (1895-1953) był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. Jako 19-latek zgłosił się na ochotnika do I Brygady Legionów, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym był zawodowym oficerem Wojska Polskiego. Brał udział w kampanii polskiej 1939 r., po jej porażce trafił do Francji, a stamtąd – w 1940 r. – do Anglii.

Po powrocie do okupowanej Polski podjął działalność konspiracyjną początkowo w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej.

Był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, zastępcą komendanta głównego AK, szefem antysowieckiej organizacji NIE. Po wojnie, na podstawie fałszywych oskarżeń o współpracę z okupantem, został skazany na śmierć przez komunistyczny sąd. Wyrok – przez powieszenie – wykonano 24 lutego 1953 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie.

PAP/RIRM

drukuj