fot. twitter.com/MinEnergii

Na stronach Min. Energii pojawiły się założenia projektu Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu

W 2030 roku 21 proc. energii w finalnym zużyciu będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii – to jedno z założeń projektu Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu, jaki pojawił się wczoraj na stronach resortu energii.

Dokument trafił do konsultacji. Ostateczna jego wersja ma być zgłoszona Komisji Europejskiej do końca bieżącego roku. Plan jest spójny z polityką energetyczną Polski do 2040 roku. W myśl projektu węgiel będzie głównym paliwem w elektroenergetyce do 2030 roku.

Do tego czasu jego udział ma jednak osiągnąć do 60 proc. i dalej spadać do 2040 roku. Oddanych będzie kilka nowych bloków węglowych, a potem planowane jest przejście na inne technologie. Plan zakłada też, że w 2033 roku w Polsce uruchomiony zostanie pierwszy blok pierwszej elektrowni jądrowej.

Udział odnawialnych źródeł energii w łącznym zużyciu energii ma wynieść z kolei do 2030 roku 21 proc. Jesteśmy otwarci na wszystkie formuły energetyki odnawialnej – podkreśla minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Wszystkie odnawialne źródła energii traktujemy jako jednakowo ważne i potrzebne. Stwarzamy dobre warunki do budowy energetyki wiatrowej na morzu. Zostały oznaczone miejsca na Bałtyku, gdzie można budować. Możemy tam wybudować 6000 megawatów energetyki. Wskazujemy te miejsca, że tam inwestorzy mogą budować. Nie znaczy to, co się powszechnie mówi, że my chcemy zlikwidować energetykę odnawialną na lądzie. Nie, tylko że po prostu energetyka odnawialna na lądzie jest efektywna w granicach 20 proc., czyli ze 100 godzin upływu czasu tylko 20 godzin energetyka wiatrowa np. na lądzie daje prąd, więc wiadoma rzecz, że jest bardzo niestabilna. Na morzu jest to blisko 50 proc. – wskazuje minister Krzysztof Tchórzewski.   

Zmniejszeniu emisji CO2 sprzyjać ma też rozwój e-mobilności i paliw alternatywnych w transporcie. Tu do 2030 roku powstać ma m.in. 6 tys. punktów o normalnej mocy ładowania samochodów elektrycznych i 400 o dużej.

Kolejnym działaniem jest wzrost efektywności energetycznej gospodarki. Polska deklaruje krajowy cel w zakresie jej poprawy na poziomie 23 proc.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl