Na Litwie uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele ambasady RP w Wilnie i polskiej społeczności na Litwie złożyli dziś kwiaty w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym. Upamiętnienie bohaterów podziemia antykomunistycznego odbyło się w kwaterze na cmentarzu parafialnym w Ejszyszkach.

Spoczywają w tym miejscu żołnierze Armii Krajowej ekshumowani z nieupamiętnionych wcześniej terenów pochówku w okolicach miejscowości Ejszyszki, polegli w latach 1944-1945. Znajduje się tu m.in. symboliczny grób legendarnego dowódcy, porucznika Jana Borysewicza ps. „Krysia”.

Jan Borysewicz zginął 21 stycznia 1945 roku w Kowalkach w zasadzce NKWD. Jego zbezczeszczone ciało enkawudziści obwozili po miasteczkach i wsiach, wystawiając je na widok publiczny. W ten sposób chcieli złamać ducha oporu wśród ludności polskiej. Po raz ostatni ciało Żołnierza Wyklętego ps. „Krysia” widziano na rynku w Ejszyszkach. Do dziś nie udało się ustalić, co enkawudziści zrobili z ciałem oficera AK.

„Dzień Żołnierzy Wyklętych jest dniem szczególnym, gdy przemawiają do nas często bezimienne mogiły. Mogiły, których lokalizacja często nie jest znana” – powiedział Jarosław Czubiński, ambasador Polski na Litwie.

Szacuje się, że na Wileńszczyźnie w antykomunistycznym podziemiu walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Byli to żołnierze Armii Krajowej, którzy uniknęli rozbrojenia i wywózki na Syberię.

Jarosław Wołkonowski, Wileński historyk, na łamach dzisiejszego wydania dziennika „Kurier Wileński” wskazuje, że wiedza na temat walk AK z okupacją niemiecką na terenie Wileńszczyzny jest skąpa. Dodał, że panuje „całkowita pustka”, jeśli chodzi o wiedzę na temat walk żołnierzy polskiego podziemia z sowieckim systemem totalitarnym na tych terenach.

Wileńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą kontynuowane dziś wieczorem. W Domu Kultury Polskiej z prelekcją „Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni” wystąpi komendant główny Związku Strzeleckiego RP Paweł Wasążnik. Odbędzie się też koncert „Żołnierze Niezłomni. Podziemna Armia powraca” w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka.

W niedzielę w Wilnie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym 2016, w którym udział wzięło ok. 200 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl