Na Jasnej Górze odbyła się konferencja gospodarcza z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na Jasnej Górze w sobotę odbyła się konferencja gospodarcza. Jej hasłem były słowa: „Zobowiązani, by pomnażać dzieła przodków. Osiągnięcia gospodarcze państwa polskiego wobec wyzwań współczesności.

Spotkanie w duchowej stolicy Polski nawiązywało do wielkiej wystawy, która została zorganizowana w 1909 roku przez polskie środowiska gospodarcze. Jej celem było zjednoczenie wszystkich stanów by odbudować ekonomiczną siłę odradzającej się Polski.

– Uświadamiamy sobie, że Jasna Góra była i jest takim miejscem, które jednooczny Polaków w różnych dziejach historii – przypomniał o. Marian Waligóra OSPPE, przeor Jasnej Góry.

Uczestnicy konferencji zgromadzili się na modlitwie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszy Świętej przewodniczył metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny, odpowiedzialny z ramienia Episkopatu za środowiska gospodarcze.

– Kościół nie jest obojętny i nie są mu obojętne sprawy gospodarcze – podkreślał ksiądz arcybiskup.

Obecnie dla rozwoju polskiej gospodarki kluczowe jest zapewnienie jej bezpieczeństwa energetycznego – mówił minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapotrzebowanie cały czas rośnie.

– Nasza polityka energetyczna, bo tym się zajmuje, musi jednoznacznie wpiąć się w możliwości rozwoju gospodarczego Polski, a więc stworzyć ponad sektorowe warunki do tego, żeby kraj mógł się rozwijać – akcentował minister energii.

Problemem jest niesprawiedliwa polityka klimatyczna Unii Europejskiej, która dąży do drastycznej redukcji emisji dwutlenku węgla.

Polska się na to nie godzi – mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Naszym celem jest dojście do równowagi emisji i pochłaniania – dodawał.

– A więc to, co w Polsce świetnie przygotowaliśmy poprzez nasze instytuty w ochronie środowiska, instytuty przyrodnicze. To, że nasze gleby, lasy, nasadzenia w lasach powodują, że mamy pewną szkołę pochłaniania dwutlenku węgla, która jest już promowana za granią – podkreślał wiceminister energii.

Nie chcemy rezygnować z węgla, chcemy go efektywniej spalać dodawał Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

– Te technologie spalania węgla, wykorzystywania węgla, one się rozwijają i dają coraz lepszy efekt środowiskowy, coraz lepszy efekt wydajnościowy – optymalizacyjny. W tym kierunku powinno to cały czas podążać – wskazywał.

Polskie spółki energetyczne rozwijają nowoczesne technologie, które mają zagospodarować produkty uboczne produkcji i spalania węgla. Jastrzębska Spółka Węglowa chce wykorzystywać metan do celów energetycznych. Z kolei wodór powstający przy spalaniu węgla koksowego może w przyszłości zasilać pojazdy – mówił Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

– Według wyliczeń, które wstępnie zrobiliśmy, to jestem w stanie sobie wyobrazić, że 700 – 800 autobusów metropolii śląskiej mogłoby być napędzanych czystym wodorem produkowanym z naszych koksowni – akcentował Daniel Ozon.

Takie podejście daje nadzieje na przyszłość – podkreślał Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Jest szansa na to, żeby czerpać z zasobów, które są udostępnione, a nie, żeby zamykać kopalnie tak, jak to było za poprzedniej ekipy – zauważył przedstawiciel NSZZ „Solidarność”.

Rząd cały czas rozważa też budowę elektrowni atomowej – wskazywał minister Krzysztof Tchórzewski.

– Żeby utrzymać wydobycie z jednej strony, a z drugiej, żeby znaleźć środki na restrukturyzacje terenów pogórniczych, to musimy pójść (w moim przekonaniu) w kierunku energetyki nuklearnej – mówił szef resortu energii.

Prezentacja Polskiego drogi zmian w energetyce jest kluczowa przed zbliżającym się szczytem klimatycznym, który odbędzie się w Katowicach podkreślał minister inwestycji Jerzy Kwieciński.

– Bardzo liczymy na rozmowy, liczymy również na nasz silny głos i na pokazywanie naszej silnej pozycji w polityce klimatycznej i energetycznej w Europie i na świecie – wskazywał minister Jerzy Kwieciński.

Konferencję na Jasnej Górze zorganizowało Ministerstwo Energii we współpracy ze Stowarzyszeniem Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menedżerów „Nostra Res”, Instytutem Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz Fundacją „Czas to Miłość”.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl