Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce od listopada dostępne dla zwiedzających

Już w listopadzie zostanie otwarte Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Placówka powstaje na terenie kompleksu byłego aresztu śledczego UB. W latach 40. i 50. XX w. w tym miejscu byli więzieni, torturowani i mordowani m.in. żołnierze AK i NSZ.

Muzeum cały czas zbiera materiały dotyczące podziemia niepodległościowego. Powstają również publikacje. Do sprzedaży trafiła książka „Śladami Niezłomnych”, której autorem jest Jacek Karczewski, dyrektor placówki w Ostrołęce. To zbiór tekstów publikowanych w „Naszym Dzienniku”, które były poświęcone całym rodzinom zaangażowanych w podziemie.

Placówka, oprócz działalności wystawienniczej, będzie organizowała badania naukowe, konferencje, seminaria i wykłady.

Dyrektor Jacek Karczewski zwrócił uwagę, że historia powojenna Polski była przemilczana.

– Wychodząc ze szkoły nikt nie słyszał o podziemiu antykomunistycznym. O tym można było usłyszeć ewentualnie w domu. Faktycznie, ostatnio mamy trochę więcej informacji na ten temat. Coraz więcej o tym słyszymy i przede wszystkim widzimy, jak bardzo młodzież potrzebowała (…) wzorców do naśladowania. Jest to niezwykłe, że właśnie w tych żołnierzach podziemia antykomunistycznego młodzież te wzorce odnalazła – mówił Jacek Karczewski.

Według szacunków, w 1945 r. do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego należało ok. 180 tys. osób, w tym ok. 17 tys. żołnierzy służyło w oddziałach partyzanckich. W walkach z NKWD, KBW, UB i MO poległo ponad 8,5 tys. osób, a ok. 80 tys. osób zostało aresztowanych i trafiło do więzień. Wielu z nich zmarło w wyniku tortur lub zostało straconych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl