Muzeum Polskie w Rapperswilu zostało ocalone

Muzeum Polskie w szwajcarskim Rapperswilu, jedna z najstarszych polskich placówek muzealnych za granicą, nie straci na razie siedziby. O sprawie informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

„Jeszcze do niedawna sytuacja wydawała się beznadziejna. Władze miasta, położonego na północnym brzegu Jeziora Zuryskiego, 40 km od Zurychu, planowały zmienić charakter średniowiecznego zamku. Plan zagospodarowania przewidywał jego modernizację i stopniową prywatyzację. W pomieszczeniach, które dzisiaj zajmuje Muzeum Polskie, miała być urządzona restauracja” – czytamy w artykule.

W listopadzie 2016 r. Rapperswil odwiedził jednak prezydent Andrzej Duda i w czasie spotkania ze szwajcarskim prezydentem Johannem Schneiderem-Ammannem dobitnie zadeklarował, że zależy mu, „by muzeum pozostało na zamku”.

Wizyta prezydenta z pewnością wpłynęła na decyzję władz miasta – podkreśliła dyrektor placówki Anna Buchmann.

„Na pewno wizyta pana prezydenta zmieniła sposób postrzegania muzeum przez władze miejskie, dlatego że wizyta głowy państwa w muzeum w małym mieście, późniejsze rozmowy pana prezydenta – o tym się mówiło. To na pewno nie były błahe sprawy. W związku z tym nie jesteśmy może tak całkiem  pozostawieni sami sobie” – powiedziała Anna Buchmann.

Ostatecznie – jak przypomina dziennik – miasto odrzuciło poprzedni projekt zagospodarowania zamku.

„Na nowy projekt jest rozpisany konkurs, podjęte decyzje muszą przejść przez głosowania obywateli, a te trwają długo” – wskazała Anna Buchmann.

Projekty będą rozpatrywane do końca 2017 r.

„Wtedy zobaczymy, jak dalece władze miasta są gotowe do ustępstw wobec nas. Z pewnością zmieniło się stanowisko władz gminy i miasta, nie ma już mowy o całkowitym wyrzuceniu muzeum z zamku, jednak forma prezentacji muzealnej będzie dopiero się kształtować” – zastrzegła dyrektor.

Muzeum założył w 1870 r. Władysław hr. Broel-Plater. W zamku mieszkali znani Polacy, m.in. przez cztery lata tworzył tam pisarz Stefan Żeromski.

W zbiorach są m.in. obrazy Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Teodora Axentowicza, Jacka Malczewskiego, medale, stare mapy, rzeźby, militaria. Są też pamiątki historyczne, w tym te związane z internowanymi w Szwajcarii w czasie II wojny światowej żołnierzami 2. Dywizji Strzelców Pieszych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl