Muzeum Historii Polski może nie otrzymać stałej lokalizacji

Dziś na posiedzeniu Rady Warszawy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz najprawdopodobniej podejmie uchwałę, która potwierdzi informację o rozważaniu innej lokalizacji muzeum niż kładka nad Trasą Łazienkowską.

Powołane w 2006 r. muzeum może przez kolejne lata czekać na stałą lokalizację siedziby. Zastrzeżenia do kładki nad Trasą Łazienkowską dla muzeum zgłosiło Stowarzyszenie Zielone Mazowsze. Stwierdziło ono, że budowa zagrozi Skarpie oraz zniszczy Oś Stanisławowską.

Przedstawiciele muzeum podważają te argumenty, powołując się na pozytywne wyniki ekspertyzy geodezyjno-inżynierskiej. To niezwykle ważny projekt, będziemy robić wszystko by nie został on zaprzepaszczony – mówi Maciej Wąsik, radny PiS w Warszawie.

– Przede wszystkim będziemy się starali prześwietlić tę uchwałę bardzo dokładnie. Jeżeli okaże się, że rzeczywiście zagraża ona terminowości, bądź generalnie inwestycji, jaką ma być Muzeum Historii Polski, będziemy wnosili o jej odrzucenie jako szkodliwej z punktu widzenia programu rządowego (który przecież ten rząd – partii która rządzi w Warszawie – realizuje). Jako radni PiS, będziemy robić wszystko, żeby umożliwić powstanie Muzeum Historii Polski, bo to jest niezwykle ważny projekt z punktu widzenia polityki historycznej państwa i dbania o tożsamość narodową. Jest też ważny ze względu na wpajanie młodemu pokoleniu historii Polski oraz własnej świadomości i tożsamości – stwierdza Maciej Wąsik.

Wydaje się, że sprawa jest jednak przesądzona. Sama minister kultury prof. Małgorzata Omilanowska przyznała, że rozważane jest umieszczenie Muzeum Historii Polski w innej niż wcześniej planowano siedzibie.

Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Ten śmiały i nowatorski projekt był wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach. Miałby kosztować 350 mln złotych. Pieniądze relatywnie nieduże; w skali budżetu państwa minimalne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl