Msza święta centralnym punktem inauguracji nowego roku akademickiego WSKSiM

Najważniejszym punktem inauguracji nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu była uroczysta Msza święta. Przewodniczył jej nuncjusz Apostolski w Polsce. W trakcie uroczystości ks. abp Salvatore Pennacchio poświęcił nowe organy w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Wszystkich zgromadzonych na uroczystości przywitał prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. o. dr Janusz Sok CSsR. W sposób szczególny zwrócił się do nowych studentów.

– Będzie to środowisko, które nauczy was życia w wolności, choć zniewolenie niekiedy bardziej się opłaca. To środowisko nauczy was stawania po stronie prawdy, choć to już wiecie, że za prawdę trzeba czasami oberwać. Ta uczelnia nauczy was dostrzegania i mówienia o dobru, chociaż jest niemedialne – powiedział o. dr Janusz Sok.

W homilii ks. bp Andrzej Suski zachęcał wszystkich, aby ich duchowym przewodnikiem w drodze do świętości stał się święty Jan Paweł II.

– Sanktuarium to miejsce promieniujące świętością. Miejsce, które nie tylko uczy świętego życia, ale rozbudza też pragnienie świętości – podkreślił ordynariusz diecezji toruńskiej.

W trakcie Mszy świętej ks. abp Salvatore Pennacchio poświęcił nowe organy w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Nuncjusz Apostolski w Polsce przekazał również toruńskiemu sanktuarium kopie dekretów kanonizacyjnego i beatyfikacyjnego św. Jana Pawła II.

Z uznaniem patrzę na dzieło stróżów tego sanktuarium związanego z dziełem nowej ewangelizacji. Niech ich duchowe zaangażowanie przynosi obfite owoce – zaznaczył ks. abp Salvatore Pennacchio.

Toruńskie sanktuarium otrzymało dziś także specjalne przywileje – będzie można w nim uzyskać odpust zupełny w wybrane dni i święta. Dekret Penitencjarii Apostolskiej przewiduje, że łaski odpustu będą mogły otrzymać także osoby starsze i chore, które nie mogą przybyć do świątyni w Toruniu.

– Jeśli po wyzbyciu się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu oraz z intencją spełnienia trzech warunków zwyczajnych, jeśli będzie to tylko możliwe, dołączą się w sposób duchowy do tych obchodów ofiarując miłosiernemu Bogu modlitwy, cierpienia albo trudności – tłumaczył ks. prałat Michał Tchorowski.

Wszystkim wiernym i gościom za obecność na uroczystości podziękował założyciel Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk.

– Popatrzcie tylko kochani, ta świątynia – ile tutaj kamyków jest. Te kamyki, to są odbicia tych żywych kamieni Kościoła. Za to dziękujemy. Razem możemy uczynić wiele i dużo dobra się dzieje. Za to bardzo dziękujemy – akcentował o. dr Tadeusz Rydzyk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj