MSZ zaniepokojone próbą jądrową w Korei Północnej

Ministerstwo Spraw Zagranicznych „z głębokim zaniepokojeniem” przyjęło informację o przeprowadzeniu przez Koreę Północną próby ładunku termojądrowego. W opublikowanym w środę oświadczeniu ministerstwo podkreśliło, że takie działania zagrażają bezpieczeństwu w regionie.

„Z głębokim zaniepokojeniem przyjęliśmy informacje o przeprowadzeniu przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną próby ładunku termojądrowego. Ich potwierdzenie będzie oznaczało ponowne pogwałcenie przez Pjongjang jego zobowiązań międzynarodowych oraz postanowień rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ” – oświadczyło MSZ.

W ocenie ministerstwa „takie działania stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie, a także dla międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń”.

„Wzywamy KRLD do ich zaprzestania i konstruktywnego zaangażowania się w dialog ze społecznością międzynarodową, w szczególności we współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) oraz w ramach rozmów sześciostronnych (ich uczestnikami byli przedstawiciele rządów obu państw koreańskich, Rosji, Chin, Japonii i USA)” – zaapelowało MSZ.

Resort przypomniał, że Polska pozostaje zaangażowana w proces stabilizacji na Półwyspie Koreańskim od 1953 r. poprzez udział w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, która nadzoruje zawieszenie broni między państwami koreańskimi.

„Jesteśmy gotowi do wsparcia starań na rzecz pojednania narodu koreańskiego i budowy trwałego bezpieczeństwa i stabilności w regionie” – zadeklarowało MSZ.

Przeprowadzenie próbnego wybuchu niewielkiej bomby wodorowej potwierdziły w środę oficjalnie władze Korei Płn. Wybuch spowodował wstrząs o sile 5,1 st. w skali Richtera, który został odnotowany przez obserwatoria sejsmologiczne w USA, Japonii, Chinach i Korei Płd.

Jeśli doniesienia się potwierdzą, będzie to już czwarta próba z bronią jądrową przeprowadzona przez Pjongjang. Poprzednie – w 2006, 2009 i 2013 r. – wywołały międzynarodowe protesty i spowodowały nałożenie sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Ogłoszoną przez Pjongjang próbę jądrową skrytykowali m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a także m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Australia, Francja, UE oraz Chiny, najbliższy sojusznik Korei Północnej. W Nowym Jorku na pilnym posiedzeniu zebrała się w środę Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Jak dotąd próby powstrzymania nuklearnych ambicji Pjongjangu poprzez nałożenie sankcji nie dały rezultatu. Niepowodzeniem zakończyły się też rozmowy sześciostronne. Eksperci obawiają się, że reżim północnokoreański będzie w stanie skonstruować broń mogącą dosięgnąć USA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl