MSZ: Wizyta ministra spraw zagranicznych Gruzji Dawida Zalkalianiego w Warszawie

Niezmienne jest stanowisko Polski w sprawie poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową – powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem gruzińskiej dyplomacji, informując jednocześnie, że 24 października br. Sejm RP przyjął uchwałę upamiętniającą 10. rocznicę zbrojnej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo gruzińskie.

Dzisiejsza wizyta ministra Zalkalianiego to jest kolejny dowód przyjaźni między naszymi narodami – ocenił szef polskiej dyplomacji. W czasie rozmów podkreślono przede wszystkim polskie wsparcie dla Gruzji w ramach współpracy w organizacjach międzynarodowych oraz jej aspiracji do członkostwa w strukturach europejskich i euroatlantyckich.

„Nasze stanowisko w sprawie stworzenia jasnej perspektywy europejskiej dla Gruzji jest niezmienne. Polska uważa, że kontynuacja procesu integracji europejskiej jest gwarancją długofalowej stabilności i rozwoju gospodarczego na całym kontynencie europejskim” – zaznaczył minister Czaputowicz.

Szef MSZ wyraził także przekonanie, że Gruzja zasługuje na członkostwo w NATO jako najlepiej przygotowany kandydat. Przypomniał jednocześnie, iż szczyt Sojuszu w Warszawie w 2016 r. oraz ostatni szczyt NATO w Brukseli wyraźnie potwierdziły, że drzwi NATO pozostają dla tego kraju otwarte. Podczas spotkania ministrowie omówili również potrzebę zdynamizowania bilateralnej współpracy gospodarczej. Minister Czaputowicz podkreślił w tym kontekście znaczenie Gruzji jako ważnego i perspektywicznego partnera Polski w regionie Kaukazu Południowego.

„Polsce zależy na zwiększeniu wymiany handlowej, szczególnie w obszarze artykułów rolnych, wsparciu polskich inwestorów w Gruzji oraz wsparciu sektora turystycznego” – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Obie strony uznały także, że kwestie rozwoju połączeń transportowych i logistycznych Polski ze Wschodem w ramach nowych korytarzy transportowych przebiegających przez terytorium Gruzji powinny stanowić priorytet wzajemnych relacji. Ministrowie wymienili ponadto opinie na temat sytuacji w regionie Kaukazu Południowego i na okupowanych terenach Gruzji – Abchazji i Osetii Południowej.

Szefowie polskiej i gruzińskiej dyplomacji zainaugurowali również III posiedzenie Konferencji Tbiliskiej – forum przekazywania Gruzji, jako krajowi stowarzyszonemu z Unią Europejską, doświadczeń związanych z polskim procesem dostosowawczym tak, by wspomagać ją w zbliżaniu do struktur europejskich.

„Konferencja Tbiliska pozostaje konkretnym i namacalnym narzędziem wsparcia przez Polskę proeuropejskich reform w Gruzji, a także platformą wymiany doświadczeń między administracjami państwowymi w implementacji Umowy Stowarzyszeniowej UE-Gruzja” – zauważył minister Czaputowicz.

Tematyka III posiedzenia była poświęcona kwestiom energii oraz kultury.

MSZ/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl