fot. flickr.com

MSZ radzi, o co zadbać przed wakacjami za granicą

Jak co roku, Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina o podstawowych zasadach podczas rozpoczynającego się okresu wakacyjno-urlopowego. Co zrobić, aby uniknąć kłopotów i spędzić ten czas bezpiecznie?

Wyjeżdżając na wakacje sprawdźmy, czy biuro podróży, któremu powierzamy organizację wyjazdu, jest rzetelne.  Planując urlop nie wybierajmy miejsc, gdzie toczą się konflikty zbrojne lub występują niepokoje społeczne.

– Sugerowalibyśmy obywatelom, żeby przed wyborem miejsc urlopowych zaglądnęli na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na stronę „Polak za granicą”. Tam te informacje są. Obok tych użytecznych, czyli wyjechać z wizą czy bez wizy, jakie są zasady przekraczania granic danego państwa, są przede wszystkim informacje dotyczące bezpieczeństwa. Doradzamy nie udawanie się do tego miejsca na wakacje – mówił Artur Lompart, dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ.

Co zrobić, jeśli będąc już na wakacjach, poza granicami Polski, zgubimy dokumenty, zostaniemy okradzeni lub znajdziemy się w innej, trudnej sytuacji? Wtedy należy skontaktować się z dyżurnym konsulem lub konsulatem.

– Telefony dyżurów konsularnych dostępne są na stronach internetowych. Przychodzą one także w postaci SMS. Jeżeli ktoś ściągnie sobie specjalną aplikację na telefony komórkowe „iPolak”, to te informacje również będziemy mogli pozyskać. Kontaktujemy się z konsulem, który udziela pierwszych informacji, doradza jak się zachowywać i co zrobić, jeżeli np. straciliśmy paszport. 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje, że najwięcej problemów mają Polacy udający się na wakacje do krajów Afryki Północnej, szczególnie do Egiptu. Wciąż jednak jest to jedno z najpopularniejszych zagranicznych miejsc urlopowych dla naszych rodaków.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

 

drukuj