MSZ: nieuprawniony jest wniosek, że rząd nie popiera reparacji

Nieuprawnione jest wyciąganie wniosku, że obecny rząd „podtrzymuje” stanowisko z 2004 roku lub że „nie popiera reparacji” – oświadczyło MSZ. Dodało, że możliwość wystąpienia z roszczeniami jest kompleksowo badana.

W czwartek „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że poseł PiS Adam Ołdakowski pytał MSZ w lipcu, czy i kiedy polski rząd planuje wystąpić o wypłatę reparacji wojennych od Niemiec. Jak podała gazeta, w imieniu MSZ odpowiedzi udzielił wiceminister Marek Magierowski: „Polska w 1953 roku zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec, co potwierdził gabinet Marka Belki w 2004 roku. Od tego czasu stanowisko polskiego rządu się nie zmieniło”.

Do publikacji odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak czytamy w nim, resort w swej odpowiedzi na interpelację poselską przywołuje m.in. stanowisko rządu z 2004 roku, stwierdzając, że nie uległo ono zmianie, ponieważ „od tamtego czasu nie były podejmowane formalno-prawne decyzje w tym zakresie”.

„Sformułowanie to jest wyłącznie opisem istniejącego stanu faktycznego. Nieuprawnione jest więc wyciąganie z niego wniosku, że obecny rząd +podtrzymuje+ stanowisko z 2004 r. bądź, że +nie popiera reparacji+” – podkreśliło MSZ.

Resort zaznaczył, że w tej samej odpowiedzi poseł Adam Ołdakowski został poinformowany, iż obecnie z uwagi na oświadczenie z 1953 roku oraz jego potwierdzenie przez rząd w 2004 roku „możliwość skutecznego wystąpienia z roszczeniami reparacyjnymi wymaga dalszych analiz”.

„Obecnie MSZ, wspólnie z innymi instytucjami państwowymi, kompleksowo bada przedmiotową problematykę” – zaznaczył resort.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl