MSWiA: trwają rozmowy ze związkowcami służb mundurowych

Trwają rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych – poinformowało we wtorek MSWiA. Podczas spotkania omówiono postulaty związkowców. Kolejne spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował PAP w komunikacie, że ze związkowcami spotkał się Edward Zaremba, powołany przez szefa MSWiA pełnomocnik ds. kontaktów ze związkami zawodowymi. Podkreślono, że na spotkaniu zostały omówione postulaty służb „związane m.in. z uposażeniem funkcjonariuszy”.

W komunikacie zaznaczono również, że wcześniej szef MSWiA Joachim Brudziński podczas rozmowy z przedstawicielem związkowców podkreślił, iż „wspólnym celem MSWiA i strony społecznej jest dalsza poprawa warunków służby funkcjonariuszy”.

Zaznaczono, że resortowi zależy na głosie strony związkowej, ale „wszelkie próby upolitycznienia kwestii związanych z akcją protestacyjną nie służą otwartemu dialogowi”.

„Nowoczesne, sprawne służby i godnie wynagradzani funkcjonariusze to podstawa dla zapewnienia bezpieczeństwa. A to właśnie bezpieczeństwo obywateli jest wartością nadrzędną i nie ma barw politycznych” – powiedział Brudziński cytowany w komunikacie.

Z kolei Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Marcin Kolasa podkreślił, że podczas spotkania obie strony pracowały nad uwagami przedstawionymi w poniedziałek przez ministerstwo do projektu porozumienia, który związkowcy przekazali 4 lipca.

„Były to uwagi do zapisów merytorycznych treści tego porozumienia. Dalej trwają prace nad stworzeniem porozumienia, które będzie gwarantowało realizację postulatów Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i będzie możliwe do podpisania przez ministra” – zaznaczył Kolasa. Szef FZZSM dodał, że do kolejnego spotkania ze stroną rządową dojdzie najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

„Jesteśmy zadowoleni ze spotkania. Podniesiony został przez przedstawicieli strony związkowej bardzo mocno postulat wprowadzenia następnych etapów podwyżek ponad to, co jest zagwarantowane w ustawie modernizacyjnej na lata 2017-2020 jako wzmocnienie tej ustawy, która bardzo dobrze została odebrana przez funkcjonariuszy” – podkreślił.

Protest policjantów trwa od 10 lipca, od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. Decyzję o podjęciu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej podjęła Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swoje postulaty do szefów ministerstw: Spraw Wewnętrznych i Administracji, Finansów i Sprawiedliwości. Jeszcze w marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie jest to 55 rok życia.

MSWiA zapewniało wielokrotnie, że resortowi „zależy, aby funkcjonariusze otrzymywali za swoją służbę godne wynagrodzenie”, ale „w tej kwestii mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami” – podkreślono w jednym z komunikatów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl