MSWiA i MF: Zawieszenie MRG korzystne dla budżetu państwa

Zawieszenie małego ruchu granicznego wpłynie korzystnie na budżet państwa – przekonują przedstawiciele Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Finansów.

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca małego ruchu z Ukrainą oraz Federacją Rosyjską.

Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, ruchu z obwodem kaliningradzkim nie wznowiono. MSWiA tłumaczy, że powodem są kwestie związane z zagrożeniem bezpieczeństwa.

Wiceszef MSWiA Jakub Skiba zwracał uwagę na konferencji prasowej, że zawieszenie małego ruchu granicznego z Rosją jest korzystne dla budżetu państwa.

– Mały ruch graniczny służy przede wszystkim do zakupu przez Polaków towarów nieakcyzowych, co przynosi określony i znaczący brak wpływów do budżetu, który należy wyszacować na 25 milionów złotych miesięcznie. Okazuje się jednak, że Rosjanie nie zmniejszyli zakupów w Polsce. Ten poziom jest dokładnie taki sam, jaki był poprzednio, natomiast pewne zmniejszenie ruchu osobowego z tytułu MRG w ogromnym stopniu jest zrekompensowany przez ruch odbywający się na podstawie wiz – podkreślił Jakub Skiba.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Służby Celnej Marian Banaś, mówił, że w maju 2016 r., wszczęto prawie 2220 postępowań karnoskarbowych związanych z przekraczaniem granicy, zaś w lipcu, czyli po zawieszeniu MRG – prawie trzykrotnie mniej.

Jego zdaniem dowodzi to, że polscy obywatele zajmowali się przemytem, czyli działalnością niezgodną z prawem, i w konsekwencji budżet Polski tracił kwoty, które zasilały budżet Federacji Rosyjskiej.

RIRM

drukuj