MSWiA apeluje o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższy weekend temperatura maksymalna wynosić będzie od 25 do nawet 30 stopni. Taka pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad kąpieliskami i jeziorami. Niestety, jest to także czas, w którym znacząco wzrasta liczba utonięć. Tylko w maju życie straciły w ten sposób 62 osoby, w tym aż 10 wczoraj. MSWiA apeluje o rozsądek podczas weekendowego wypoczynku.

Statystyki policji pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce utonęły 1524 osoby (2015 r. – 571, 2016 r. – 504, 2017 r. – 449). Tylko w maju śmierć w wyniku utonięcia poniosły 62 osoby. W tym roku najtragiczniejszy był ostatni czwartek, 31 maja, kiedy utonęło 10 osób. Najczęściej do tragicznych sytuacji nad wodą dochodziło z powodu kąpieli w niestrzeżonym albo zabronionym miejscu.

Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności, ale także nie mają dostatecznej wiedzy o możliwych zagrożeniach i bagatelizują je. Przyczyny tragedii to także brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych – dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.

Aby dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, policja już po raz drugi prowadzi kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Głównym celem tej informacyjno-edukacyjnej akcji jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku osobom przebywającym w wodzie lub nad wodą i ograniczenie wypadków oraz utonięć – zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Aż do września akcja będzie realizowana w miejscach letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, obozy itp.), a także na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych.

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” MSWiA i PZU przekazały policji materiały dotyczące akcji. Opracowane zostały informatory (330 tys. egz.), plakaty (7,5 tys. egz.) oraz naklejki (80 tys.), które otrzymały Komendy Wojewódzkie i Komenda Stołeczna Policji.

Policja zachęca również do korzystania podczas wakacji z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można wskazywać dzikie kąpieliska. Przed sezonem wakacyjnym policjanci odwiedzać będą także szkoły, aby przekazywać najmłodszym wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, w tym między innymi: bezpieczeństwa w domu, w podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także nad wodą i w wodzie. Funkcjonariusze, jak co roku, będą pełnić też służbę na wodzie. W miejscach, gdzie kąpiel może być niebezpieczna, pojawiać się będą również strażacy. Zarówno PSP, jak i policja przewidują wzmocnienie obsady jednostek w miejscowościach turystycznych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl