MSP sprywatyzowało uzdrowisko Wysowa

Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało umowę prywatyzacyjną dla Uzdrowiska Wysowa S.A. Sprzedany został pakiet 87,26 proc. akcji spółki za łączną kwotę ponad 8,7 mln zł. Inwestorem zostało konsorcjum polskich firm.

Decyzja ministerstwa jest szokująca – uzdrowisko zostało oddane za bezcen – mówi poseł Barbara Bartuś. Wyjaśnia, że uzdrowisko przynosi zyski, jest miejscem zatrudnienia większości mieszkańców gminy Uście Gorlickie; ma także koncesje na wydobycie wysokiej jakości wód mineralnych.

87 proc. akcji zostało oddanych za połowę rocznych przychodów, kiedy możliwości uzdrowiska jeżeli by chcieć eksploatować mniej oszczędnie te wody naprawdę można by było zrobić większe obroty. Jeżeli ministerstwo sprzedało uzdrowisko za taką kwotę to jest to dla mnie szokujące. Nie spodziewałam się, że nasze państwo będzie tak rozporządzało mieniem publicznym jak w tej chwili się to dzieje. Ministerstwo Skarbu Państwa oddaje za bezcen nasze perełki, nasze dobro narodowe. Nie spodziewałam się, jestem zszokowana – zaznaczyła poseł Barbara Bartuś.

Choć ministerstwo zapewnia, że kupujący zobowiązali się do utrzymania działalności uzdrowiskowej w spółce przyszłość kurortu Wysowa nie wydaje się być świetlana.

Prywatni przedsiębiorcy nie mają bowiem doświadczenia w lecznictwie uzdrowiskowym – mówi poseł Bartuś i dodaje, że takie kroki resortu Skarbu Państwa doprowadzą do dramatycznych skutków.

– Z tego co wiem to zasadą było, że na 5 lat zobowiązane były wszystkie spółki, które dotąd nabywały uzdrowiska. Pierwsze te okresy skończą się za rok. Uważam, że państwo polskie powinno patrzeć dalej w przyszłość. Nie tylko 5 lat czy 3 lata. Tak jak pakiet socjalny, który został w Wysowej podpisany, że gwarancja zatrudnienia dla pracowników na okres 3 lat. Chciałabym, żeby nasz teren się rozwijał a obawiam się, że jeżeli wykupili go przedsiębiorcy nie z naszego terenu, ta działalność będzie bardziej ukierunkowana – pewnie na wywóz pewnych dóbr, jak m.in. wody mineralne, które są w Wysowej cudowne, wspaniałe, różnorodne niż na to, aby utrzymywać lecznictwo w Wysowejdodała poseł.

Podpisana dziś umowa prywatyzacyjna zakłada sprzedaż akcji spółki „Uzdrowisko Wysowa” S.A. z siedzibą w Wysowej Zdroju za cenę 10,50 złotych za jedną akcję, tj. za łączną kwotę 8.759.625 złotych.

Inwestorem zostało Konsorcjum spółek: „PROMET” Spółka jawna W. Kubiak z siedzibą w Turku, „PROMET CARGO” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Słubicach, „PROMET Trans” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Turku, „TUR-TRANS-GAPSA” Spółka jawna z siedzibą w Dzierżąznej.

Zgodnie z zapisami umowy prywatyzacyjnej kupujący zobowiązali się do utrzymania działalności uzdrowiskowej w spółce oraz do realizacji pakietu inwestycyjnego.

Oprócz Uzdrowiska Wysowa na liście do prywatyzacji są uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku Zdroju, Kołobrzegu, Busku Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu.

 

Wypowiedź pos. Barbary Bartuś


Pobierz Pobierz

RIRM/ MSP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl