MS chce nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej

Do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort proponuje w nim szereg zmian – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Przewidywana jest zmiana modelu rekrutacji i możliwość przeprowadzania kontroli Służby Więziennej przez ministra. Ogromne pieniądze są także przeznaczone na doposażenie formacji w nowoczesny sprzęt i budynki.

System działania służby zmienia się także w związku z przepisami penalizacyjnymi. Teraz podczas wykonywania kary pozbawienia wolności więzień będzie mógł pracować – wskazuje poseł PiS Waldemar Buda z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Powoduje to, że takie osoby w łatwiejszy sposób mogą zaadaptować się później do życia poza zakładem karnym. Wszystkie zmiany powinny iść w takim kierunku, żeby, po pierwsze, więźniowie utrzymywali się sami poprzez pracę (wypełniali swoje obowiązki). Po drugie, by stosować dozór elektroniczny w tych wszystkich przestępstwach, gdzie nie jest konieczna izolacja. Przypomnę, że utrzymanie więźnia to ok. 3 tys. zł – wyjaśnia Waldemar Buda.

Planowane jest powołanie Instytutu Kryminologii – szkoły wyższej na wzór tych, jakimi dysponują policja czy straż pożarna. Jej celem byłoby badanie polskiego systemu penitencjarnego. Wyniki badań posłużyłyby do jego modyfikowania.

Autorzy projektu zapewniają, że w wyniku reformy zatrudnienie funkcjonariuszy się nie zmniejszy, podobnie jak ilość miejsc dla osadzonych.

RIRM

drukuj