MRPiPS zaniepokojone praktykami holenderskich agencji pracy tymczasowej

Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska spotkała się w czwartek z ambasadorem Królestwa Niderlandów Ronem J.P.M. van Dartelem – poinformował resort rodziny i pracy. Minister wyraziła zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami holenderskich agencji pracy tymczasowej zatrudniających polskich pracowników.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że tematem rozmowy szefowej MRPiPS z ambasadorem były m.in. warunki życia i pracy polskich pracowników w Holandii.

„Pani minister wyraziła zaniepokojenie nieuczciwymi praktykami holenderskich agencji pracy tymczasowej zatrudniających polskich pracowników. Podkreśliła, że każdy sygnał niewłaściwego traktowania polskiego obywatela musi rodzić reakcję ze strony polskich władz” – czytamy w przesłanym po spotkaniu komunikacie.

„Pomimo zastosowanych środków przez władze Holandii (np. zmiany w ustawodawstwie holenderskim, realizowanie projektu informacyjnego w języku polskim o prawach pracowniczych i warunkach pracy w Holandii) oraz współpracy polskiej i holenderskiej inspekcji pracy problem jest wciąż nierozwiązany. Stąd potrzebna jest większa dynamika działań w tym zakresie” – napisano.

Z kolei wiceminister RPiPS Stanisław Szwed stwierdził podczas spotkania, że patologie związane z działaniem agencji pracy tymczasowej obserwowane były też w Polsce.

„Dlatego zmienione zostały przepisy prawa tak, aby możliwe było podejmowanie skutecznych działań wobec agencji bazujących na wykorzystywaniu pracowników” – oświadczył.

Resort rodziny i pracy poinformował, że Rafalska zaproponowała zorganizowanie spotkania z ministrem spraw społecznych i zatrudnienia Królestwa Niderlandów Wouterem Koolmeesem.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że sytuacja na polskim rynku pracy się zmienia.

„Spada bezrobocie, zwiększa się zatrudnienie, dlatego priorytetem rządu jest zachęcenie obywateli polskich do pozostania w Polsce lub powrotu po okresie pracy za granicą. Natomiast, szanując decyzję poszczególnych osób do korzystania z unijnej swobody przepływu pracowników, dbamy także o zapewnienie należytego traktowania i dobrych warunków dla tych, którzy wyjechali do pracy w innym kraju” – zaznaczono.

MRPiPS przestrzegło, że wyjazd za granicę powinien być zawsze decyzją starannie przemyślaną.

„Co pozwoli uniknąć ewentualnych rozczarowań czy wręcz kłopotów, a przed wyjazdem należy sprawdzić warunki pracy w danym kraju oraz pośrednika” – podkreślono. Resort przypomniał, że wskazówki w tej sprawie można znaleźć pod adresem: https://eures.praca.gov.pl/szukasz-pracy-w-ue/jestes-obywatelem-polski/bezpieczne-wyjazdy-do-pracy-za-granice.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że w razie problemów w związku z pracą w Holandii można także złożyć – po polsku – zawiadomienie w sprawie działania w nieuczciwej wierze agencji pracy tymczasowej pod adresem: https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/Zawiadomienie/?get=true.

Resort zaapelował do Polaków pracujących za granicą, by w razie nadużyć miejscowych pracodawców czy agencji pośrednictwa nie pozostawali bierni i zgłaszali skargi do właściwych instytucji w danym kraju.

„Można również zgłaszać problemy do Państwowej Inspekcji Pracy w Polsce” – przypomniano.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl