MRPiPS: spada stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc. – poinformowało dziś Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Jest to spadek w porównaniu do września. To są dobre informacje, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie zaczyna wzrastać – ocenia wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed.

Pierwotnie resort podawał, że we wrześniu bezrobocie wyniosło 8,4 proc., potem jednak, opierając się na danych Głównego Urzędu Statystycznego, skorygowano ten wskaźnik do 8,3 proc.

– Mamy dobre wiadomości, jeśli chodzi o rynek pracy. Bezrobocie ponownie zmalało o jedną dziesiątą procenta i wynosi 8,2 proc. To są dobre informacje, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie zaczyna wzrastać.  Jeżeli wyłączylibyśmy osoby, które rejestrują się ze względu na składkę zdrowotną, to bezrobocie byłoby jeszcze o co najmniej od 20 do 30 proc. niższe – powiedział dziś wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W końcu października w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 309,3 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca września 2016 r. o 14,8 tys. osób (1,1 proc.). W analogicznym okresie ubiegłego roku (październik 2015 – wrzesień 2015) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 22,5 tys. osób. (o 1,5 proc.).

Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że w październiku spadła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy – w październiku było to 115,6 tys., czyli o 23,5 tys. mniej niż we wrześniu.

– To jest ten sygnał, który może pokazywać, że okres tych dwóch (najbliższych – PAP) miesięcy może być trochę trudniejszy (…). Poziom 8,2, 8,3, 8,4 byłby bezpieczny – zaznaczył wiceminister.

Stanisław Szwed zauważył, że w niektórych branżach zaczyna brakować rąk do pracy.

– To jest kwestia rolnictwa, sadownictwa, typowych sezonowych prac, prac budowlanych, usług. Brakuje też już wysoko wykfalifikowanych pracowników: pielęgniarek i lekarzy – mówił wiceminister.

Polityk powiedział, że w dwóch województwach w październiku nie spadło bezrobocie. Chodzi o warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie.

– Przypuszczam, że wynika to z tego, iż struktura bezrobocia jest tam trochę inna niż w innych regionach. Jest więcej długotrwale bezrobotnych, których trudniej się aktywizuje – wyjaśniał Stanisław Szwed.

Spadek liczby bezrobotnych w październiku 2016 r. miał miejsce w 14 województwach, przy czym najsilniejszy w mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim i podlaskim.

W październiku w dalszym ciągu najniższa stopa bezrobocia występuje w województwie wielkopolskim (5 proc.), a najwyższa w województwie warmińsko – mazurskim (13,7 proc.).

Liczba bezrobotnych w końcu października br. była o 207,6 tys. osób niższa niż przed rokiem (spadek o 13,7 proc.).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl