MRPiPS: Od wtorku asystenci medyczni mogą wystawiać e-zwolnienia w imieniu lekarzy

Od wtorku asystenci medyczni mogą wystawiać e-zwolnienia w imieniu lekarzy – przypomniało MRPiPS. O samym zwolnieniu nadal będzie decydował wyłącznie lekarz, asystent będzie wykonywał jedynie techniczne czynności – podkreślił resort rodziny i pracy.

Ministerstwo zwróciło uwagę na swojej stronie internetowej, że już prawie co drugie zwolnienie wydawane jest w formie elektronicznej. Przypomniało, że asystentem medycznym, którego lekarz będzie mógł upoważnić do wystawiania e-zwolnień w swoim imieniu, może zostać osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Do grupy tej zalicza się m.in. pielęgniarki, ratowników medycznych czy sekretarki medyczne.

Resort zwrócił uwagę, że osoby te muszę posiadać zarejestrowane konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i być wpisane do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM). „Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w którego imieniu e-zwolnienie będzie wystawiał asystent” – podkreślono.

„Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będzie odbywać się w RAM. Następnie informacja ta będzie przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyska dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawi e-zwolnienie” – dodał.

„Asystent medyczny upoważniony do wystawiania e-zwolnienia będzie wykonywał w imieniu lekarza jedynie techniczne czynności. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal będzie decydował wyłącznie lekarz” – przypomina resort rodziny i pracy.

Od 1 grudnia 2018 r. obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie zwolnienie elektroniczne. ZUS w połowie października poinformował, że od początku 2016 r. lekarze wystawili 6,7 mln e-zwolnień. We wrześniu niemal 45 proc. zaświadczeń lekarskich zostało wydanych właśnie w formie elektronicznej. Prym wiodą województwa zachodniopomorskie (59 proc.) i podlaskie (58 proc.).

„Blisko 1 mln e-ZLA lekarze wystawili za pośrednictwem aplikacji gabinetowych, które posiadają funkcjonalność e-zwolnień i korzystają z interfejsu udostępnionego przez ZUS. Zakład od grudnia ubiegłego roku udostępnia również lekarzom certyfikat z ZUS czyli darmowy podpis elektroniczny, którym szybko i bezproblemowo można podpisywać e-zwolnienia” – dodał rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Obecnie Zakład prowadzi szkolenia dla osób, które będą pełnić funkcję asystentów medycznych. Do tej pory przeprowadził także ponad 31,5 tys. szkoleń dla lekarzy i placówek medycznych z zasad wystawiania e-zwolnień. Szczegółowe informacje na temat szkoleń można znaleźć w najbliższej placówce ZUS.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl