fot. PAP/Lech Muszyński

MRPiPS konsultuje projekt zmiany ustawy żłobkowej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konsultuje projekt zmiany ustawy żłobkowej. W połowie kwietnia rząd przedstawił szczegóły nowej ustawy, która miałaby wejść w życie od nowego roku. Celem zmian ma być zwiększenie liczby miejsc w żłobkach dla najmłodszych dzieci.

Obecnie opieką żłobkową objętych jest około 11 procent dzieci do 3 roku życia. Jak mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, to stanowczo za mało, zwłaszcza, gdy rodzice oczekują większej liczby miejsc opieki.

Dlatego resort planuje wyjść rodzicom naprzeciw i stworzyć żłobki przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Dzięki temu powstanie około 100 tys. bezpiecznych i o wysokim standardzie miejsc opieki dla najmłodszych.

Ministerstwo chce, by żłobki mogły zakładać nie tylko gminy i prywatne podmioty, ale też powiaty i województwa oraz instytucje państwowe.

W projekcie nowej ustawy żłobkowej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje zniesienie przepisu dotyczącego dwóch obowiązkowych sal, co miałoby zwiększyć dostępną powierzchnię oraz zwiększenie limitu dzieci na jednego opiekuna z ośmiorga do dziesięciorga.

Te zmiany – zdaniem resortu – ułatwią zakładanie i prowadzenie żłobków oraz zmniejszą miesięczne koszty pobytu dziecka.

Obecnie za pobyt maluszka w żłobku rodzice płacą średnio tysiąc złotych. Część rodziców nie jest zadowolona z planowanych zmian. Na jutro w Warszawie zapowiadają ogólnopolski protest.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj