fot. flickr.com

MPiT o danych GUS: dynamika wzrostu płac w ujęciu rocznym jest bardzo wysoka

Dynamikę wzrostu płac w ujęciu rocznym należy ocenić jako bardzo wysoką, bo była szybsza niż w I kw. 2018 r. – wskazało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS ws. przeciętnego wynagrodzenia w I kw. tego roku.

Jak poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2019 r. wzrosło o 7,1 proc. rok do roku i wyniosło 4950,94 zł. W stosunku do poprzedniego kwartału wynagrodzenie wzrosło o 1,8 proc.

„Dynamikę wzrostu w ujęciu rocznym należy ocenić jako bardzo wysoką, gdyż była szybsza niż w I kw. 2018 r. o prawie 1 p.p. i znacznie wyższa niż w latach wcześniejszych” – wskazali eksperci MPiT.

Ocenili, że to konsekwencja wzrostów wynagrodzeń w 2018 r.

Zaznaczyli, że kwartalne tempo wzrostu było niższe o 0,4 p.p. od odnotowanego w analogicznym okresie roku poprzedniego, „co można wytłumaczyć przesunięciem wypłaty niektórych premii na drugi kwartał 2019 w związku z terminem świąt wielkanocnych”.

Wynik ten, jak podkreśliło MPiT, można zestawić z publikowanymi co miesiąc danymi dotyczącymi przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

„Dane za marzec wykazały spadek dynamiki wzrostu płac w stosunku do tempa wzrostu w marcu 2018 r., mimo że odczyty w styczniu i lutym były znacznie lepsze niż rok wcześniej” – wskazano.

Zdaniem ekspertów resoru oznacza to, że „presja płacowa wciąż utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie, a gorszy wynik w ujęciu kwartalnym jest efektem kalendarzowym”.

PAP/RIRM

 

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl