fot. twitter/Ministerstwo Obrony

MON: możliwe przedłużenie polskiego udziału w Baltic Air Policing w czasie ćwiczenia Zapad

Polskie Siły Powietrzne rozważą przedłużenie udziału w misji nadzoru nad przestrzenią powietrzną krajów bałtyckich na czas ćwiczenia Zapad – zapowiedziało we wtorek MON, informując o efektach wizyty ministra Antoniego Macierewicza na Litwie.

Jak podał resort, podczas wizyty na Litwie szef MON obserwował we wtorek wspólne ćwiczenia żołnierzy z Polski i dziewięciu innych państw sojuszniczych, wchodzących w skład stacjonującej tam batalionowej grupy bojowej NATO.

Antoni Macierewicz i minister obrony Litwy Raimundas Karoblis omówili współpracą wojskową i system dowodzenia batalionowych grup bojowych. MON poinformowało, że polska 15. Brygada Zmechanizowana i litewska brygada „Żelazne Wilki” – odpowiadające za batalionowe grupy bojowe w Polsce i na Litwie –  będą operacyjnie podporządkowane Międzynarodowemu Dowództwu Dywizyjnemu w Elblągu i będą współpracowały z dowództwem w sprawach szkolenia, ostrzegania i komunikacji strategicznej. Kwestie bieżącej współpracy między obu brygadami mają zostać uregulowane w odpowiednim porozumieniu.

Resort podał, że Siły Powietrzne RP rozważą przedłużenie misji Baltic Air Policing na wrzesień br., na czas ćwiczeń Zapad-17. Od 1 maja do końca sierpnia kolejna zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego uczestniczy w sojuszniczej operacji Baltic Air Policing. Polska uczestniczy w BAP po raz siódmy, po raz pierwszy w bazie w Szawlach stacjonują polskie F-16, a nie, jak wcześniej, myśliwce MiG-29. Kontyngent liczy do 135 żołnierzy.

Misja Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Trwa ona od wejścia tych państw do NATO.

Ćwiczenie Iron Wolf 2017 odbywa się na Litwie 12–23 czerwca i jest częścią większych manewrów sojuszniczych Saber Strike, organizowanych w krajach bałtyckich i Polsce przez siły lądowe USA w Europie. W ćwiczeniu bierze udział ponad 5,3 tys. żołnierzy z dziesięciu państw, w tym m. in. ze Stanów Zjednoczonych, z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Belgii. W ramach manewrów w ubiegły weekend na południu Litwy ćwiczono przerzut sił przez przesmyk suwalski i zdolność do jego obrony.

Uważną obserwację ćwiczenia wojsk Rosji i Białorusi pod nazwą Zapad zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który również obserwował we wtorek ćwiczenie Iron Wolf.

PAP/RIRM

drukuj