fot. pl.wikipedia.org

MON: Adam Buława nowym dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego

Od 19 września dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego będzie dr Adam Buława – poinformował w piątek wiceminister MON Wojciech Fałkowski. Buława – historyk i radny PiS na Żoliborzu w Warszawie – zastąpi na tym stanowisku prof. Zbigniewa Wawra.

„Dzisiaj jest wigilia strasznych chwil sprzed 77 lat (agresji ZSRS na Polskę w 1939 r. – PAP), ale dzisiaj jest również wigilia dnia, kiedy wygasa kadencja pana dyrektora Wawra na stanowisku dyrektora Muzeum Wojska Polskiego (…). Jego następca (…) to dr Adam Buława” – powiedział Fałkowski w piątek podczas otwarcia wystawy o Jerzym Łojku w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Jak dodał, dyrektorskie obowiązki w Muzeum Wojska Polskiego Buława obejmie od najbliższego poniedziałku – 19 września.

Wiceszef MON podziękował jednocześnie prof. Zbigniewowi Wawrowi za dotychczasową pracę. W ubiegłym tygodniu Wawer – znawca m.in. Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w tym II. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa i Bitwy pod Monte Cassino – został powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pełnomocnika ministra kultury przy „realizacji czynności związanych z połączeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzeniem państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”.

***

Adam Buława jest doktorem nauk historycznych, wykładowcą akademickim – adiunktem w Instytucie Nauk Historycznych na Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczy tam m.in. historii Polski w czasach zaborów i historii XIX w. – powszechnej, Polski i Kościoła. Jako radny PiS od 19 grudnia 2014 r. sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy Żoliborz. W samorządzie pracował m.in. w komisjach ekologii, spraw społecznych, kultury, edukacji i sportu, budżetowej. Był przewodniczącym Komisji Planowania Przestrzennego Rady Dzielnicy w kadencjach 2002-2006 i 2010-2014.

PAP/RIRM

drukuj