Modlitwa i dzień postu w intencji odzyskania świątyni w rosyjskim Kirowie

Władze rosyjskiego miasta Kirów nadal nie chcą zwrócić katolickiej parafii kościoła. Świątynię wybudowali Polacy zesłani do Wiatki za udział w Powstaniu Styczniowym.

Od 17 lat ks. Grzegorz Zwoliński jest proboszczem w Kirowie. Miasto liczy 0,5 mln mieszkańców, a parafia obejmuje obszar jednej trzeciej terytorium Polski. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy zwykle około 20 osób.

– Kościół w Kirowie został zbudowany w 1903 r. i pełnił swoją funkcję sakralną do 1933 r., gdzie został siłą odebrany, rozgrabiony i przekazany szkole rolniczej – powiedział ks. Grzegorz Zwoliński.

Do dzisiaj świątynia nie pełni swojej właściwej funkcji. Obecnie znajduje się w niej sala koncertowa.

– W kościele odbywają się koncerty muzyki organowej, występy dla dzieci, śluby cywilne i może być prawie wszystko jak się zapłaci, a modlitwa, Msza św., sakramenty tylko, kiedy władza pozwoli. Oczywiście, jak się zapłaci za to – dodał proboszcz w Kirowie.

W 2010 r. prezydent Rosji podpisał ustawę o zwrocie majątku kościelnego organizacjom religijnym. Bez problemu zwracane są budynki dawnych prawosławnych cerkwi i klasztorów. Jednak od 2011 r. katolicy z Kirowa nie mogą, mimo złożonej dokumentacji, odzyskać świątyni. Najpierw władze miasta za powód podały rzekome braki w dokumentacji. A teraz – 5 kwietnia br. – ministerstwo własności odmówiło bezpłatnej dzierżawy. Na znak protestu ks. Grzegorz Zwoliński rozpoczął z parafianami post i codzienną modlitwę różańcową.

– Podjęliśmy taką akcję protestu, taki krzyk duszy – 30 dni modlitwy różańcowej oraz postu o chlebie i wodzie – wskazał ks. Grzegorz Zwoliński.

Proboszcz parafii w Kirowie zwrócił się także z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o modlitwę i dzień postu w intencji odzyskania świątyni.

– Żeby kościół mógł zmartwychwstać, tak jak Chrystus, i mógł pełnić swoją funkcję, dla której był zbudowany – dodał ks. Grzegorz Zwoliński.

Obecnie do akcji przyłączyli się katolicy m.in. z Moskwy, Petersburga i Irkucka, a także z Dubaju, Arabii Saudyjskiej, Polski i Białorusi. Informacje o swoim udziale można kierować na adres mailowy: [email protected].

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl