biziel.umk.pl

Modernizacja kliniki w Bydgoszczy

Klinika Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy doczekała się modernizacji. Placówka została przebudowana i wyposażona w nowy sprzęt.

Bydgoska Klinika Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 została zmodernizowana w ramach projektu przebudowy kliniki chorób naczyń i chorób wewnętrznych.

– W zdrowiu wszystkie działania są długoterminowe. Te, które są tutaj, też są długoterminowe. Inwestycje w Bydgoszcz, w infrastrukturę szpitali bydgoskich są długoterminowe, ale dają efekty – zaznaczył Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Łączny koszt modernizacji wyniósł prawie 11 milionów złotych. Ponad 1,5 miliona pochodziło z Ministerstwa Zdrowia. Wcześniej został zrealizowany wieloletni program inwestycyjny w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza.

– Strategia zrównoważonego rozwoju Bydgoszczy ma miejsce, żeby te plany wieloletnie nie odstawały zbyt długo od siebie, żeby to była kontynuacja, żeby oba te szpitale „rosły” – podkreślił szef resortu zdrowia.

W ciągu ostatnich lat na oba szpitale przeznaczono w sumie kilkaset milionów złotych.

– W ciągu tych lat tak naprawdę już ponad 700 mln zł przeznaczono dla obu szpitali uniwersyteckich Jurasza i Biziela – zauważył Tomasz Latos, poseł PiS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Bydgoszczy.

To ważne oczywiście dla pacjentów, ale nie tylko.

– Jest to ogromna też wartość dla uczelni, bo dobra baza kliniczna to jest podstawa, żeby tworzyć w niej naukę, żeby wprowadzać nowe innowacyjne terapie, procedury – powiedział minister Łukasz Szumowski. 

W przyszłym roku służba zdrowia będzie mogła liczyć na jeszcze większe nakłady finansowe.

– Nakładów na zdrowie w projektowanym budżecie na 2019 rok jest więcej niż zakłada ustawa 6 procent. W związku z tym ustawa obiecuje ścieżkę dojścia do 6 procent, a realizacja jeszcze wykracza poza – wskazał szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia podpisał także umowy na dofinansowanie z unijnych funduszy oddziałów ratunkowych w kilku placówkach. Wsparcie finansowe po około 400 tys. zł otrzymają Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy, Szpital im. Ludwika Błażka w Inowrocławiu oraz Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie. Program stypendialny w wysokości 1,8 miliona zł otrzymają natomiast studentki Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj